Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44771031
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja06-08-2015 14:02
ikona autorib
ikona ilości zdjęć52
Nowy obiekt w Tomnicach

Uroczystość otwarcia obiektu kulturalno- rekreacyjnego w Tomnicach.

Mając na względzie potrzeby mieszkańców wsi oraz uwzględniając ograniczenia budżetowe gminy, zawiązał się w 2009 roku Społeczny Komitet Budowy Wiejskiego Ogniska Kultury w Tomnicach. Przewodniczącym komitetu został wybrany Jarosław Sobków, a w skład komitetu weszli przedstawiciele wszystkich organizacji zrzeszających mieszkańców wsi oraz lokalni przedsiębiorcy: Bogdan Namyślak, Hieronim Szymczak, Eugeniusz Marcinek, Tadeusz Szymanowski, Stanisław Woźny.

Koncepcję obiektu wymyślił i rozrysował pan Łukasz Juszyński, naczelnik OSP Tomnice. Na bazie tej koncepcji ze środków będących w dyspozycji sołectwa Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe - Ryszard Klimas wykonało projekt budowlany. Zebrano deklaracje wkładu rzeczowego w realizację przedsięwzięcia od mieszkańców wsi. Drewno przekazane z zasobów komunalnych zostało przetarte na koszt wsi i przygotowane do wykorzystania do budowy. Dokonano korekty kosztorysu inwestorskiego poprzez odliczenie prac, które zostaną wykonane własnymi siłami i z materiałów zakupionych ze środków własnych.

Rozpoczęcie prac miało miejsce w lutym 2015 r. Inwestycja została zakończona 15 maja 2015 r. Koszt zadania wyniósł 271.372,37 zł w tym dofinansowanie z PROW - 165.470,00 zł.

Zadania te zostały ujęte w Planie Odnowy Miejscowości Tomnice 2011 – 2018, uchwalonym przez Radę Miejską w Krotoszynie. Duże zainteresowanie projektem i osobiste zaangażowanie wykazywali burmistrz Krotoszyna, pan Julian Jokś, i obecny burmistrz Franciszek Marszałek. Realizacja tych zadań była możliwa dzięki środkom finansowym, przyznanym przez radnych Rady Miejskiej w Krotoszynie. Wsparcia merytorycznego udzielało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Okno Południowej Wielkopolski". Wniosek o dofinansowanie oraz nadzór nad projektem spoczywał na zespole projektowym z wydziału gospodarki komunalnej w składzie: Michał Kurek, naczelnik wydziału, oraz Anna Patryas i Sebastian Ludwiczak. Funkcję inspektora nadzoru sprawował Zbigniew Idkowiak. Wykonawcą inwestycji była firma Exdach z Ostrowa. Zainteresowanie sprawami grzybka oraz duchowe wsparcie jego realizacji wykazywali ksiądz kanonik Ryszard Dziamski oraz druh Jerzy Kalak. Pomocy w uporządkowaniu okolicznego terenu udzielił pan Krzysztof Jelinowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Obiekt jest dopełnieniem kompleksu rekreacyjnego, na który składają się także:

- rekreacyjna ścieżka ćwiczeniowa dla dzieci "Mały strażak" w Tomnicach, zbudowana w 2012 r. za kwotę 30 tysięcy złotych oraz

- przystanek rowerowy Tomnice, projekt budowy przystanku rowerowego, parkingu oraz drogi dojazdowej do świetlicy wiejskiej zrealizowany w 2014 r. o wartości 50 tysięcy złotych. Wszystkie inwestycje zostały zrealizowane z dofinansowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013.

Tomnice ze swą infrastrukturą i dogodnym położeniem stają się atrakcyjnym miejscem pod budownictwo jednorodzinne i działalność gospodarczą. Obecnie wieś liczy 300 mieszkańców i można wyrazić nadzieję, że realizacja projektu budowy obiektu kulturalno-rekreacyjnego w Tomnicach przyczyni się do realizacji wielu potrzeb mieszkańców wioski, jak i mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn.

Ryszard Czuszke

ikona daty06-08-2015, 10:16 ikona autoraib ikona wyświetleń2580
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt