Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45219804
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Rodzina z Ukrainy w Krotoszynie

Państwo Ilona i Wadim Kłapiszewscy z Ukrainy będą wkrótce nowymi mieszkańcami Krotoszyna.

 

22 lutego burmistrz Franciszek Marszałek gościł w gabinecie małżeństwo z Ukrainy, które wkrótce przybędzie do naszego miasta. Państwo Kłapiszewscy mieszkali do niedawna w ukraińskim Mariupolu, mieście znajdującym się w strefie działań wojennych.

 

Małżonkowie mają polskie korzenie i od dłuższego czasu rozważali możliwość przyjazdu do naszego kraju, myśląc także o przyszłości swojej córki. Codzienne obserwowanie groźnych efektów działań zwanych na Urainie operacją antyterrorystyczną przyśpieszyło ich decyzję o wyjeździe. Trafili rok temu do Lublina, gdzie pani Ilona, lekarka z wieloletnim stażem, kończy właśnie staż podyplomowy. Po jego zakończeniu przyjedzie do Krotoszyna. Kilka miesięcy później dojedzie jej mąż wraz z córką, która uczy się teraz w gimnazjum w Lublinie. Pan Wadim ma wykształcenie wyższe techniczne. 

 

W spotkaniu uczestniczyli także starosta Stanisław Szczotka i zastępca dyrektora Powiatowego Szpitala w Krotoszynie Mieczysław Pełko. Oboje zapewnili, że ukraińska lekarska otrzyma pracę w Krotoszynie. Pani Ilona jest ginekologiem. Pracę w naszym szpitalu będzie łączyła z pracą w Centrum Zdrowia w Pleszewie, ze względu na konieczność powtórzenia specjalizacji.

Rodzina zamieszka w Krotoszynie, w mieszkaniu przygotowanym przez władze naszej gminy. Burmistrz zaoferował także pomoc gminy w przygotowaniu podstawowego wyposażenia mieszkania. 

Przyjazd rodziny z Mariupola jest efektem pisma wysłanego dwa lata temu przez burmistrza do władz wojewódzkich. Wojewoda pytał wówczas nasze władze, czy są przygotowane do przyjęcia imigrantów. Burmistrz przyznał, że nie mamy mieszkań dla imigrantów, ale będziemy w stanie przyjąć jedną rodzinę lekarską.

W czasie spotkania w gabinecie burmistrza państwo Kłapiszewscy odpowiedzieli na szereg pytań lokalnych dziennikarzy. Wystąpili także po raz pierwszy w życiu przed kamerami filmowymi, udzielając krótkich wywiadów do telewizji kablowej Pro-Art. O wypowiedzi przed kamerami byli także proszeni burmistrz i zastępca dyrektora szpitala.

ikona daty23-02-2017, 12:40 ikona autoraib ikona wyświetleń3469
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt