Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_newsletter.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
rekrutacja_200_napis.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Krotoszyński Rower Miejski Trasy rowerowe w Krotoszynie
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
39980001
Wiadomości
grafika
Listy z Oki. Aktywny wypoczynek na wyspach (5)

 

Na Oki w powietrzu coraz bardziej czuć nadchodzącą wiosnę. Pomimo zimnych nocy, dni robią się coraz cieplejsze, czuć że przyroda budzi się do życia po długim okresie zimowym. Zachęca to do wyjścia z domu i spędzenia wolnego czasu na zewnątrz. W Okinoshimie spora liczba osób uprawia jogging. Bieganie popularne jest wśród mieszkańców w każdym wieku. Jednym z powodów są liczne maratony organizowane tutaj i na sąsiedniej wyspie – Nishinoshimie. Najbardziej znany jest maraton odbywający się co roku w czerwcu – tzw. Ultra Maraton, podczas którego obiega się wyspę dookoła. Można przebiec pełen dystans, czyli 100 km, lub też jego połówkę.

Ostatnio coraz bardziej popularna robi się też jazda rowerami, czy to w celach turystycznych, czy też czysto rekreacyjnych. Cała wyspa jest dosyć górzysta, więc jazda bez wcześniejszego przemyślenia trasy może okazać się bardzo wyczerpująca, o czym raz przekonałam się sama. Ostatnio pojawiła się jednak możliwość wypożyczenia rowerów bezpośrednio w dzielnicach miasta, w tym takich które położone są na bardziej płaskich terenach. Jednym przykładem jest dzielnica Goka (w niej też co roku odbywają się zawody sumō, w których już kilkakrotnie brali udział zawodnicy z Polski). Można do niej dojechać autobusem, wypożyczyć tam rower i zwiedzać okolicę w swoim tempie.

Punktem wycieczki którego nie można pominąć w swojej trasie są Tunele Fukuura. To jedno z moich ulubionych miejsc na wyspie. Można tu naprawdę poczuć jak duży wpływ na życie mieszkańców miały i mają warunki naturalne, a szczególnie ukształtowanie terenu. Tuż obok siebie znajdują się trzy tunele różnej wielkości, którymi mieszkańcy podróżowali między wioskami położonymi po dwóch stronach góry. Najmniejszy został wykopany ręcznie w latach 70-tych XIX wieku. Był on jedyną drogą prowadzącą przez górę. Alternatywą była wspinaczka górskimi ścieżkami, co na pewno nie było łatwe. Następnie, w 1898 roku przy użyciu dynamitu wykopano kolejny, większy tunel, wystarczająco duży by przejechać przez niego wozem. W 1975 roku przy użyciu ciężkiej maszynerii powstał największy tunel przez który przejeżdżały autobusy dowożące dzieci do okolicznych szkół. Obecnie tunele nie są używane i można pojechać zwiedzić ich okolice oraz podziwiać widoki pobliskiego wybrzeża i zatoczki.

Link dla krótkiego filmiku przedstawiającego tunele: https://youtu.be/cG4NPnmBSd0

Okinoshima to miejsce bogate nie tylko w przyrodę i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jest tu także wiele miejsc w których można poznać historię i kulturę wyspy, dowiedzieć się jak żyli i z jakimi problemami zmagali się jej mieszkańcy. Mam nadzieję, że poprzez ten cykl artykułów uda mi się przybliżyć Państwu to wspaniałe miejsce na ziemi jakim jest Oki.

 

(Jagoda Wołoszyn)

 

1. Widok na mniejsze tunele (fot. Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki)

 

 

2. Przejażdżka rowerem po dzielnicy Goka. (fot. Teresa Sadkowsky)

 

3. Widok z wnętrza tunelu na morze i przeciwległe wybrzeże (fot. Teresa Sadkowsky)

 

4. Tunel przez który jeździły kiedyś autobusy szkolne (fot. Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki)

 

 

Przeczytaj również

* Listy z Oki. Przywitanie Nowego Roku w Okinoshimie (1)

* Listy z Oki. Nadeszła zima (2)

* Listy z Oki. Festiwal ekologiczny (3)

* Listy z Oki. Japońskie cedry (4)

ikona daty17-03-2017, 14:51 ikona autorammc ikona wyświetleń1096
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt