ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
rekrutacja_200_napis.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
42364552
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja21-06-2017 11:11
ikona autormmc
ikona ilości zdjęć41
Siódme spotkanie rodzin krotoszyńskiej Siódemki i szkoły w Dierdorfie

Już po raz siódmy szkoła na Parcelkach - obecny Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi - a od września krotoszyńska Siódemka - uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie rodzin.

 

W tej formie wymiana Siódemki ze Szkołą Podstawową w Dierdorfie (Grundschule Dierdorf) istnieje od 2011 roku, kiedy to po reformie szkolnictwa landu Nadrenia-Palatynat niemiecka 4-letnia szkoła podstawowa zaczęła istnieć samodzielnie bez szkoły głównej. Problemem wydały się nam samodzielne wyjazdy dzieci z klasy czwartej. Szkolną wymianę młodzieży przekształcono w szkolną wymianę rodzin. Od tego czasu spotkania odbywają się co roku w okolicy święta Bożego Ciała, na zmianę: to w Krotoszynie, to w Dierdorfie. Podczas pobytu rodziny spędzają czas na zajęciach organizowanych przez szkołę oraz prywatnie u zaprzyjaźnionych rodzin.

 

W tym roku była kolej na zorganizowanie wymiany w Krotoszynie i odbyła się ona w dniach od 14. do 19. czerwca. Szkoła na Parcelkach gościła 10 niemieckich rodzin, łącznie 33 osoby. W piątek spotkaliśmy się w szkole pod hasłem „Poznajemy kulturę i tradycję naszego regionu”, realizując tym samym projekt – innowację. Przygotowywaliśmy, a potem zjedliśmy wspólny obiad: pyry z gziką oraz bigos, co stało się smaczną atrakcją dla naszych gości. Następnie uczestniczyliśmy po południu w warsztatach tanecznych, które specjalnie dla naszej grupy przeprowadziła pani Arleta Polańska, założycielka oraz choreograf zespołu tańca ludowego „Krotoszanie”. Piątkowe spotkanie w szkole zakończył pokaz tańca ludowego w wykonaniu tego właśnie zespołu.

 

Deszczową sobotę spędziliśmy we Wrocławiu, mając do wyboru: zwiedzanie centrum miasta lub wizytę w ZOO i „Afrykarium”, co okazało się także wielką atrakcją, o czym zapewnili nas goście. Tradycyjnie nie zabrakło też wspólnego spotkania przy grillu (tym razem w gościnnym Lutogniewie). Spotkanie to odbyło się w niedzielę po południu i tradycyjnie skończyło się późnym wieczorem. Był to ostatni punkt programu pobytu naszych gości w naszym mieście.

W poniedziałek rano autokar z rodzinami z Dierdorfu opuścił krotoszyńskie Parcelki i powrócił do domu.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Burmistrzowi Franciszkowi Marszałkowi, Urzędowi Miejskiemu, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz jeszcze raz pani Arlecie Polańskiej z zespołem „Krotoszanie” za pomoc, dofinansowanie i uświetnienie tegorocznej wymiany.

Dyrekcja oraz nauczyciele ZS1OI w Krotoszynie

ikona daty21-06-2017, 11:03 ikona autorammc ikona wyświetleń1361
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt