ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
43832184
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Pięćsetlecie Reformacji - podsumowanie spotkania pt. "Marcin Luter i jego następcy"

 

We wrześniu i październiku Towarzystwo Miłośników Ziemi Krotoszyńskiej oraz Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera przygotowały dla Państwa serię trzech spotkań poświęconych Reformacji.

 

W czasie pierwszego z nich prof. Wojciech Szczerba, rektor Wyższego Ewangelikalnego Studium Teologicznego we Wrocławiu, przywołał postać Marcina Lutra. To za jego sprawą 500 lat temu rozgorzał spór o istotę chrześcijaństwa, który doprowadził do powstania Kościoła protestanckiego. Protestanci zerwali Kościołem zinstytucjonalizowanym, zaczęli rozwijać typ religijności oparty na indywidualnej duchowości. Prof. Szczerba mówił o kolejach życiowych Lutra, jego krytyce sprzedaży odpustów i 95 tezach, które stały się przyczyną rozłamu.   Przybliżył pięć zasad protestantyzmu. Sprawiają one, że mino różnic w poglądach szczegółowych, istnieje wśród protestantów poczucie wspólnoty. Zasady te ująć można w następujących stwierdzeniach: tylko Pismo, tylko Chrystus, tylko wiara, tylko Łaska, tylko Bogu Najwyższemu chwała. Przedstawił główne nurty tego ruchu religijnego, mówił o anabaptystach, kalwinach, Kościele anglikańskim, purytanach, metodystach, o Kościele Zielonoświątkowym, o wielkich przebudzeniach wiary wśród protestantów europejskich i amerykańskich. Podkreślał znaczenie Reformacji dla rozwoju współczesnego społeczeństwa obywatelskiego, mówił o współczesnych tendencjach ekumenicznych, dokumentach i deklaracjach, podpisywanych przez przedstawicieli Kościoła katolickiego i protestanckiego.

 

Publiczność zgromadzona na wykładzie po jego zakończeniu zadawała Profesorowi wiele pytań, dotyczących religii, historii i ostatecznego zbawienia człowieka.

 

Zapraszamy na nadchodzące spotkania z serii

"Wiara, nauka, sens - kultura europejska wobec spraw ostatecznych", więcej informacji: Kliknij tutaj

 

Tekst: Jacek Kępa, zdjęcia: Marcin Laska

ikona daty29-09-2017, 11:19 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1849
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt