ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
43871931
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Listy z Oki. Odnowienie dachu w chramie Tamawakasu-mikoto (14)

Chram Tamawakasu-mikoto przybliżałam już Państwu pokrótce w czerwcu, gdy odbywał się tam festiwal Goree Furyū, podczas którego rozpędzone konie galopują przez bramę chramu w stronę jego głównego budynku. Tamawakasu-mikoto jest jednym z najważniejszych chramów na wyspie, który zbiera w sobie bóstwa z całego regionu. Dwa z jego budynków zostały uznane za ważne dziedzictwo kulturowe Japonii.

Wyjątkowość chramu przejawia się też w jego unikalnym stylu architektonicznym, tzw. Oki-zukuri. W tym samym stylu zbudowanych jest wiele innych chramów znajdujących się na tej i sąsiadujących wyspach.

Zaciekawienie tym miejscem poczują też zapewne miłośnicy japońskiej historii – na terenie położonym z tyłu chramu znajduje się kilkanaście kurhanów (jap. kofun). Kurhany występują bardzo licznie i można ich znaleźć na wyspie Dōgo ponad 300. Uważa się, że największy kurhan przy chramie Tamawakasu-mikoto to miejsce pochówku wpływowej osoby, która w dawnych czasach jako pierwsza zarządzała tymi ziemiami i zaczęła je uprawiać. Kurhany można odwiedzić podążając krótką ścieżką turystyczno-edukacyjną rozpoczynającą się tuż obok chramu.

Obecnie w Tamawakasu-mikoto trwają prace nad odnowieniem dachu, co jest ważnym wydarzeniem także dla całej społeczności. Budynek był poddany pracom renowacyjnym w latach 2000-2002, ale od tego czasu dach (skonstruowany z licznych warstw kory drzewa cyprysowego) uległ zniszczeniu i wymagał naprawy. Prace takie wykonuje specjalistyczna firma, której pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę na temat tradycyjnych technik i rzemieślnictwa. Ostatnio osób posiadających takie zdolności jest w Japonii coraz mniej oraz są problemy z przekazywaniem tej wiedzy kolejnym pokoleniom.

Kilka dni temu, 30 września, odbyło się otwarte spotkanie informacyjne, podczas którego można było posłuchać krótkiego wytłumaczenia nt. tego typu prac. Była także możliwość oglądnięcia prac z bliska. Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

 

Jagoda Wołoszyn

 

Zdjęcia: Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki

 

 

Chram Tamawakasu-mikoto przed pracami renowacyjnymi

(renowację przechodzi budynek położony z tyłu, główny pawilon świątyni, tzw. honden):

 

 

 

Główny pawilon chramu Tamawakasu-mikoto:

 

 

 

Konie galopujące w stronę chramu podczas festiwalu Goree Furyū:

 

 

 

Główny pawilon przykryty elewacją:

 

 

 

Spotkanie informacyjne, 30 września 2017:

 

 

 

Prace renowacyjne:

 

 

 

Konstrukcja dachu:

 

 

 

Dach z bliska:

 

ikona daty05-10-2017, 08:38 ikona autoraPB ikona wyświetleń1261
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt