ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44280775
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja20-10-2017 15:34
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć16
Wieczór z astronomią - relacja ze spotkania

 

W środę 18.10.2017r w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się „Wieczór z astronomią”. Gośćmi spotkania byli: dr nauk fizycznych w zakresie astronomii Ireneusz Włodarczyk – prezes Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Zdzisław Pauter, także z RO TMA. Wszystkich gości powitała Alina Kajewska i przedstawiła program spotkania.

 

Na początku spotkania odbył się wernisaż fotografii astronomicznej Zdzisława Pautera, który na swoich zdjęciach pokazuje m.in. różne fazy księżyca, zorze polarne, słońce. Fotografią zajmuje się już od lat szkolnych i fotografowanie stało się jego prawdziwą pasją.

 

W drugiej części dr Ireneusz Włodarczyk opowiedział o codziennej pracy astronoma. Ireneusz Włodarczyk w 2010r., po 37 latach pracy w Planetarium Śląskim w Chorzowie przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Rozdrażewie. W 2010r. we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rozdrażewie zorganizował letnie warsztaty astronomiczne, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. W 2011r. powstało Kółko Astronomiczne Kasjopeja skupiające miłośników Kosmosu w każdym wieku. W tym samym roku dorośli członkowie kółka utworzyli w Rozdrażewie oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Początkowo towarzystwo działało w środowisku lokalnym, wśród przedszkolaków, młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców Rozdrażewa. Obecnie promuje wiedzę o astronomii także poza Rozdrażewem. Celem działalności RO PTMA jest popularyzacja wiedzy astronomicznej, pobudzenie zainteresowań naukami ścisłymi, rozwijanie pasji oraz naukowego podejścia do wiedzy. RO PTMA popularyzuje astronomię poprzez organizowanie warsztatów, konkursów czy wyjazdów do obserwatoriów.

 

Podczas prelekcji dr Włodarczyk w interesujący sposób przybliżył zgromadzonym specyfikę pracy astronoma. Uzupełnieniem wykładu były zdjęcia i filmiki ukazujące ciekawe zjawiska w Kosmosie.

 

Po wykładzie dr Ireneusz Włodarczyk odpowiadał na pytania dotyczące różnych zagadnień astronomii.

 

W Krotoszynie, w SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi działa kółko astronomiczne, którego członkowie wraz z Panią dyrektor Mariolą Kaźmierczak i nauczycielami Moniką Dopierałą i Tomaszem Bartyzel uczestniczyli w „Wieczorze z astronomią”. Przygotowali prezentacje na temat działalności kółka oraz tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Bezpośredni kontakt z pasjonatami astronomii i fotografii astronomicznej okazał się bardzo cenny dla wszystkich odbiorców. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że to nie  ostatnie spotkanie z astronomią w naszej bibliotece.

 

Informacje o towarzystwie z artykułu dra Ireneusza Włodarczyka Astronomia w gminie, „Urania” 6/2012

ikona daty20-10-2017, 15:28 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1749
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt