ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44281251
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Odpowiedź burmistrza Krotoszyna na pytanie internauty

Jak Pan myśli, czy mieszkańcy Krotoszyna wybiorą Pana na kolejną kadencję po tym, jak zadłużył nas Pan na kolejne dziesięciolecia i wyda pieniądze na inwestycję, która nie jest priorytetowa, która w konsekwencji zablokuje rozwój miasta??

 

Witam Pana. Kilka lat temu władze samorządowe odnowiły centrum miasta. Choć inwestycja od początku miała swoich i zwolenników, i przeciwników, czas pokazał, że odważna odmiana wizerunku i funkcji była bardzo dobrym pomysłem. Rynek stał się atrakcyjniejszy wizualnie i zmienił się w miejsce spotkań, spacerów, wydarzeń kulturalnych i koncertów. Uzyskaliśmy płaszczyznę, dosłownie i w przenośni, do współpracy i współdziałania. Chwyciło, choć uczymy się nadal, jak być ze sobą w mieście, jak razem spędzać czas, jak się poznawać i dyskutować ze sobą.

 

Teraz potrzebne są dalsze zmiany. Łącząca się z Rynkiem aleja Powstańców Wlkp. będzie przedłużeniem trasy spacerowo-rowerowej z możliwością zabaw edukacyjnych i relaksu w otoczeniu zieleni. Zaniedbana dotąd ulica zacznie tętnić życiem. O gruntowny remont alei od wielu lat wnioskowali sami mieszkańcy. Przy okazji przygotowana zostanie w kinie sala, która pozwoli na integrację i aktywizację kulturalną rozmaitych grup społecznych, szczególnie seniorów.

 

Z alei już niedaleko do ośrodka na Błoniu, a tam czekać nas będzie prawdziwa atrakcja - rozległy ośrodek rekreacyjno-sportowy w pobliżu jeziora, który pozwoli mieszkańcom, a szczególnie tym, którzy nie mają możliwości wyjazdów urlopowych, na ciekawe spędzenie wolnego czasu: na spacerach, grach sportowych, zabawach rodzinnych, siłowni. Nie chciałbym tu wymieniać wszystkich przyjemności, jakie będzie oferował ośrodek, ale uważam, że Krotoszyn zasłużył na własne miejsce do plenerowych wypadów rodzinnych czy rozgrywek sportowych. Może przynajmniej raz w tygodniu każdy z nas wyłączy telewizor lub komputer i przejdzie się lub pojedzie rowerem po zdrowie i zabawę.

Ośrodek nad jeziorem podniesie zdecydowanie jakość przestrzeni publicznej, w której będziemy się spotykać, nie tylko na kawie czy na koncertach, ale na wspólnej zabawie sportowej Bez potrzeby wyjazdu do sąsiednich miejscowości. Już pod koniec przyszłego roku, jeśli wszystko dobrze pójdzie, będziemy cieszyć się uroczo odnowioną aleja, a dwa lata później spotkamy się na Błoniu. Za możliwość spędzenia czasu w tak ciekawej i bogatej scenerii warto zapłacić. Tym bardziej, że pożyczka JESSICA2 jest wyjątkowo korzystnie oprocentowana i ma długi okres spłaty.

 

Co do zadłużenia Krotoszyna – kiedy w 2014 roku objąłem funkcję burmistrza zadłużenie gminy wynosiło 72,8 mln złotych, w tym:

- obligacje – 38,8 mln

- pożyczka JESSICA i inne pożyczki preferencyjne (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) – 33 mln.

 

Do końca bieżącego roku spłacimy łącznie (dotyczy mojej kadencji) 22,3 mln obligacji oprocentowanych na 3,3 % rocznie. Zadłużenie zgodnie z prognozą finansową będzie wynosiło 50,5 mln złotych na koniec roku 2017, czyli będzie niższe o 22,3 mln, tj. o 30 %.

 

Podsumowując: gmina spłaca i zastępuje droższe obligacje tańszą pożyczką JESSICA. Obligacje były oprocentowane na 3,0 – 3,3 % rocznie, JESSICA – na 0,57 – 0,9 % . Myślę, że prawie każdy z nas, jeśli miałby możliwość zaciągnięcia pożyczki na 20 lat ze stałymi odsetkami rocznymi w wysokości 0,57 – 0,9 % , skorzystałby z takiej możliwości. Tak też zrobiła gmina Krotoszyn.

 

Jednocześnie w roku 2018 zaciągniemy nową pożyczkę JESSICA 2, oprocentowaną na 0,57 % rocznie, na dalszą rewitalizację miasta w wysokości 20 mln złotych, co oznacza, że zadłużenie wzrośnie, ale nadal będzie niższe od zadłużenia, jakie zastałem na początku swojej kadencji. W tym miejscu należy jednak dodać, że w okresie lat 2014 – 2018 Miasto i Gminy Krotoszyn stanie się bogatsze o kilkadziesiąt milionów złotych wydanych na różne inwestycje, z których mieszkańcy będą już korzystać. Tego już nikt nam nie zabierze.

 

Kogo mieszkańcy wybiorą na kolejną kadencję? Czy akceptują odważne decyzje, które zmieniają oblicze miasta? Porozmawiamy o tym po wyborach. Tak czy owak zrewitalizowane w znacznym stopniu miasto zyska dodatkowy, niepowtarzalny urok. Pozdrawiam

 

Odpowiedź została zamieszczona poza rubryką "Zapytaj burmistrza" ze względu na długość tekstu -  w rubryce nie mieszczą się dłuższe  odpowiedzi.

ikona daty26-10-2017, 15:13 ikona autoraib ikona wyświetleń2448
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt