Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44832763
Wiadomości
grafika
Rajd po Ziemi Krotoszyńskiej

28 kwietnia odbył się pierwszy etap Rajdów po Ziemi Krotoszyńskiej. Inicjatorką rajdów mających na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia samorządu powiatowego jest radna powiatowa Irena Rękosiewicz. Organizatorami 3 rajdów są Starostwo Powiatowe oraz Urzędy Gminne z Krotoszyna, Kobylina, Koźmina Wlkp, Rozdrażewa, Sulmierzyc i Zdun oraz Klub Turystyki Rowerowej „PELETON”. Pozostałymi celami przyświecającymi organizatorom są:

- uhonorowanie bohaterów poległych za Ojczyznę przez złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci

- upamiętnienie powstania samorządu powiatowego poprzez prezentowanie wspólnego dorobku samorządów miejskich, gminnych i powiatowego

- ukazanie piękna Ziemi Krotoszyńskiej

- propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia i turystyki rowerowej

- integracja samorządów z mieszkańcami powiatu.

Pierwszy etap to rajd na trasie Zduny - Sulmierzyce, kolejnymi będą Dzielice - Koźmin Wlkp przez Rozdrażew /23.06/ oraz Krotoszyn - Kobylin przez Baszków /22.09/.

Przed godz 10.00 sekretariat rajdu pod przewodnictwem Marzeny Wiśniewskiej rejestrował uczestników oraz wydawał znaczki rajdowe. Urząd Miejski w Zdunach dodatkowo zafundował swoim mieszkańcom kamizelki odblaskowe i okolicznościowe koszulki. Po rejestracji pomysłodawczyni czyli pani Irena Rękosiewicz i Starosta Krotoszyński powitali uczestników, a kierownik trasy Antoni Azgier przedstawił przebieg trasy oraz przypomniał o bezpieczeństwie i technice jazdy po drogach publicznych. Wspólna fotka i grupą w liczbie ok 120 rowerzystów ruszamy na plac 700-lecia by pod pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny złożyć wiązankę kwiatów, a następnie przemieszczamy się do ZSP na poczęstunek. Tu wita nas burmistrz Zdun Tomasz Chudy, który pokrótce przedstawił swoje miasto, jego historię i osiągnięcia. Po poczęstunku i zrobieniu kolejnej zbiorowej fotki ruszamy na trasę. Pierwotnie mieliśmy jechać tzw starą granicą polsko-niemiecką z 1939 r, ale po jej wcześniejszym objeździe przez A.Azgiera zrezygnowano z niej ze względu na trudny teren. Ul Sulmierzycką pod górkę jedziemy w kierunku Ujazdu i dalej do Wodnikowa Górnego, a stąd drogą gruntową (krotoszyńskim czarnym szlakiem rowerowym) do Sulmierzyc.

Od Zdun ubezpieczają kolarzy strażacy z Sulmierzyc. Wjeżdżamy na Rynek. Złożenie kwiatów przy głazie - pomniku ku czci uczestników walk narodowowyzwoleńczych. Wspólna fotka przed zabytkowym (jedynym drewnianym w Wielkopolsce) Ratuszem i jedziemy do wiatraka im. JAKUB. Po zwiedzeniu wiatraka jedziemy do Sulmierzyckiego Domu Kultury gdzie oczekują nas zastawione gorącymi (kawa i herbata) i chłodnymi napojami stoły, a do tego bardzo smaczne miejscowe wypieki słodkiego pieczywa. Na gorąco kiełbaski z bigosem i chlebkiem. Tu z kolei burmistrz Dariusz Dębicki przedstawia krótko historię Sulmierzyc, w czym wspiera go także starosta. Po poczęstunku starosta Stanisław Szczotka, pani Rękosiewicz i pan burmistrz Dariusz Dębicki dziękują bardzo wielu osobom za pomoc w organizacji i przygotowaniu tego Rajdu i wręczają im drobne upominki. Podziękowania kierują również do samych uczestników za tak liczny udział i zdyscyplinowanie na trasie. Okolicznościowe prezenciki otrzymują najstarsi uczestnicy czyli 70 +. Po części oficjalnej kierownik trasy zapowiada trasę powrotu do Krotoszyna przez Chwaliszew i Chachalnię lub inną trasę wg uznania. Grupę kolarzy z UTW, Zdun i Krotoszyna prowadzą A.Azgier i Jan Grząka. Na trasie zdunowianie chcą jeszcze odwiedzić kurhany więc skręcamy na dukty leśne w ich kierunku. Po krótkim postoju przy kurhanie i tablicach żegnamy się i każda grupa udaje się do domu w swoim kierunku.

To była wspaniała impreza turystyczna z udziałem starosty, trzech burmistrzów /Zdun, Sulmierzyc i Kobylina/ plus przedstawicieli Krotoszyna, Koźmina Wlkp i Rozdrażewa oraz radnego sejmiku woj. Wielkopolskiego Juliana Joksia.

Do tego wspaniała słoneczna pogoda dopełniła reszty tego wspaniałego weekendu. Do zobaczenia na II etapie Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej.

 

Tekst i udostępnienie zdjęć:

Antoni Azgier