Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45127163
Wiadomości
grafika
Piękna Gmina. Trzydziestolecie Osiedla

 

„Tu na razie jest ściernisko...” - te słowa piosenki braci Golców cisną mi się na usta wspominając jesień 1988 r.

Był to okres przygotowań do Turnieju Miast Krotoszyn – Kłodzko. Wówczas też, jak wielu z przyszłych mieszkańców i sąsiadów, przyjechałem na poszukiwanie kamieni granicznych działki. Tak zaczynała się historia naszego osiedla, utworzonego na jedenastohektarowym polu należącym do rodziny Papierskich. Na terenie pomiędzy ul. Bolewskiego, a ul. Łąkową wytyczono wówczas siedem nowych ulic i ponad 120 działek. Powstały wówczas ulice: Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino, Hubala, Niećki – przemianowanej później na Mikołajczyka, Tyczyńskiego, a krótki wówczas odcinek ul. Karbowiaka, przedłużono do ul. Łąkowej.

W 1989 r. ruszyły też pierwsze budowy domów. Zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, szczególnie z zakupem materiałów budowlanych. Systematycznie postępowało też uzbrajanie osiedla w media. Najpierw w wodociąg, linie energetyczne i oświetlenie, i dalej sieć kanalizacyjną, telefoniczną. Końcowym elementem była budowa dróg i sieci gazowej.

Dzisiaj możemy się cieszyć mieszkając na tak ładnym, zadbanym i zagospodarowanym osiedlu.

Wspaniałym jest to, że tworzymy tu lokalną społeczność. Poznawaliśmy się przez lata i mamy przyjemność się spotykać, rozmawiać i bawić się na festynach. Ostatnią taką imprezą była akcja „Święto Ulicy”, zorganizowana na ul. Batalionów Chłopskich, w dniu 8 września 2018 r. przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, wspólnie z Radą Osiedla nr 2 w Krotoszynie.

Z dumą możemy powiedzieć, że jest to Nasze Osiedle.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z okresu powstawania osiedla i filmu nagranego z drona, prezentującego obecny wygląd osiedla.

 

Tekst i udostępnienie zdjęć:

Wojciech Wierciński

Przewodniczący Rady Osiedla nr 2 w Krotoszynie

 

Film z drona:

https://youtu.be/ggKbFJaj8MA