Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45234426
Wiadomości
grafika
Spotkanie z poezją Jerzego Grupińskiego

 

W środę 14.11.2018 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im Arkadego Fiedlera w Krotoszynie odbyło się spotkanie z poznańskim poetą, krytykiem i animatorem życia literackiego Jerzym Grupińskim. Jerzy Grupiński założył w 1970 r. Klub Literacki związany z Pałacem Kultury, potem z Centrum Kultury „Zamek”. Obecnie działa w Piątkowskim Centrum Kultury „Dąbrówka” w Poznaniu. Redagował almanachy, arkusze, organizował Konkurs Wierszy o Laur Klemensa Janickiego. Od 1998 r. kontynuuje wydawanie periodyku „Protokół Kulturalny”, współzałożyciel Salonu Artystycznego im. Jackowskich w Pobiedziskach. Członek ZLP, potem SPP. Jako poeta debiutował w „Głosie Wielkopolskim” (1963). Autor szeregu książek poetyckich oraz wierszy dla dzieci Herb mego miasta. Wydał m.in. Kształt fali, Album wielkopolski, Wiersze do miłości, Imię Twoje, poemat Wiersz na oddech, światło i falę. Najnowsza publikacja to Dziesięć palców. Jego wiersze przetłumaczone zostały na język angielski, chiński, czeski, serbsko-chorwacki, niemiecki, rosyjski.


Podczas spotkania w krotoszyńskiej książnicy opowiadał o swojej twórczości, o okolicznościach powstania niektórych wierszy, o dzieciństwie spędzonym w rodzinnych Wronkach. Wspominał ciekawych ludzi, których spotkał podczas swojej działalności w klubach literackich.


W spotkaniu uczestniczyły także osoby piszące wiersze, była więc okazja do wymienienia opinii, przemyśleń na temat poezji. Zastanawiano się szczególnie nad „trudnością” odbioru wierszy i co powoduje małe zainteresowanie poezją wśród czytelników.


Informacja o autorze ze strony: www.fundacjaliteracka.pl

 

Tekst: Wiesława Patalas, zdjęcia: Marcin Laska

 

 

 

 

ikona daty19-11-2018, 08:40 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń359
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt