Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45234242
Wiadomości
grafika
Piękna Gmina. Zespół Biadkowianki

 

Zespół Biadkowianki powstał w 1988 roku w trakcie przygotowań do jubileuszu 30-lecia Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich. Zrodził się samoistnie jako odpowiedź na poszukiwania odpowiedniej oprawy muzycznej uroczystości. Okazało się, że członkinie miejscowego KGW także potrafią śpiewać i znają pieśni ludowe przekazywane od pokoleń. Pierwszą kierowniczką została Mieczysława Czech, następnie Helena Flajszer. Obecnie funkcję tę pełni Beata Czech. Przy zespole funkcjonuje także kapela, której skład zmieniał się kilkukrotnie w ciągu długiej historii ”Biadkowianek”. Kapela składa się ze skrzypiec, akordeonu i bębna.

„Biadkowianki” dwukrotnie zostały laureatkami Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 1996 roku otrzymały wyróżnienie, a w 2002 roku zdobyły III nagrodę. Były także nagrodzone na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu (2003 i 2009 – III nagroda) i Dziekanowicach 2017 – III nagroda, na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach w latach 2000-2018 zdobywały I, II i III nagrody. W Trzcielcu i Kwidzyniu otrzymały puchary Burmistrzów. Na III Prezentacjach Kultury Południowej i Zachodniej Wielkopolski w Jarocinie w 2003 roku otrzymały srebrny medal. „Biadkowianki” zostały odznaczone Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2008 roku. Każdego roku występują na uroczystościach lokalnych, gminnych, powiatowych oraz kościelnych. Biorą udział w Estradach Folkloru organizowanych od kilkunastu lat w sezonie letnim przez CKiSz w Kaliszu. W 2001 roku „Biadkowianki” wystąpiły z kubańskim zespołem podczas krotoszyńskiego Folk Festiwalu. W efekcie dobrej współpracy między artystami, „Biadkowianki” nagrały płytę z Jose Torresem. Brały udział w Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim. „Biadkowianki” promowały także kulturę ludową regionu krotoszyńskiego i Wielkopolski podczas wyjazdów zagranicznych m.in. na Przeglądzie Zespołów Profesjonalnych w Holandii w 2000 roku, w którym uczestniczyły zespoły z całego świata. Wystąpiły również w koncercie charytatywnym z Mieczysławem Szcześniakiem, z którym też śpiewały kolędy w kościele w Biadkach.

Uroczystym podsumowaniem aktywności zespołu „Biadkowianki” był obchodzony w kwietniu 2018 roku jubileusz 30-lecia działalności. Ostatnia nagroda to puchar Burmistrza Kwidzynia i I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 w Brzezinach.

 

Tekst: Beata Czech

Zdjęcia zapożyczone za zgodą z fanpage „Biadkowianek” na Facebooku