ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44309535
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Fundusz samorządowy doceniony

Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu został poddany ocenie wiarygodności kredytowej, którą przeprowadziła trzecia europejska pełnoprawna agencja ratingowa zarejestrowana przez Komisję Nadzoru Finansowego w Bułgarii oraz Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) - BCRA – Credit Rating Agency we współpracy z PKF Capital Sp. z o.o.

Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych z siedzibą w Gostyniu otrzymał rating długoterminowy na poziomie A, co w stosowanej skali ratingowej oznacza bardzo dobrą stabilność finansową; silną zdolność obsługi zobowiązań, na którą słabo mogą wpłynąć wydarzenia w dającej się przewidzieć w przyszłości. Fundusz wypadł najlepiej wśród czterech ocenianych dotychczas funduszy.

Ponadto w pierwszym etapie projektu – w ramach nadawania wstępnych ocen ratingowych dla 24 funduszy poręczeniowych, Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu otrzymał najlepszą ocenę.

Nadanie ratingu niewątpliwie zwiększa wiarygodność i prestiż Funduszu przed bankami oraz innymi instytucjami finansowymi. Uzyskanie niezależnej oceny ratingowej wiarygodności kredytowej pozwoli na osiągnięcie wielu korzyści, w tym podniesienie standardów działania Funduszu poprzez umocnienie swej pozycji zarówno wśród instytucji finansowych, jak i klientów oraz partnerów okołobiznesowych. Przeprowadzony monitoring ryzyka kredytowego Funduszu jest dla współpracujących banków istotną oceną świadczącą o stabilnej pozycji SFPK. Warto pokreślić, że uzyskanie pozytywnej oceny ratingowej przyczyni się do uznawania przez banki zabezpieczenia kredytów w postaci poręczenia Funduszu, jako zabezpieczenia o wysokiej i trwałej wartości. Jednocześnie przedsiębiorca korzystający z poręczenia Funduszu będzie miał świadomość że jego kredyt jest zabezpieczony w sposób pewny i trwały – powiedziała Aneta Karkosz Prezes Zarządu SFPK Sp. z o.o.

19 czerwca 2013 roku w Warszawie na ręce Prezes Anety Karkosz oficjalnie wręczono certyfikat z przeprowadzonej oceny ratingowej. Obok Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu certyfikaty otrzymały:

  • Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Poznaniu z oceną A-,

  • Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. w Kielcach z oceną BBB

  • Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. w Katowicach z ocena BBB+.

W dalszej kolejności ocenionych zostanie kolejnych 20 funduszy poręczeniowych.

Ratingi nadawane przez BCRA uznawane są w całej Unii Europejskiej i całkowicie równe ratingom nadawanym przez pozostałe agencje uznawane przez ESMA, takie jak Mood’s, Standard&Poor’s oraz Fitch.

* * *

W grudniu 2004r. Miasto i Gmina Krotoszyn przystąpiło do Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu, wnosząc udział w wysokości 200 tys. złotych. Obecnie wartość naszego udziału wynosi 1 mln 400 tys. zł. Z zabezpieczeń Funduszu skorzystało 149 przedsiębiorców z Miasta i Gminy Krotoszyn na łączną kwotę 11 mln 499 tys. zł.
17 czerwca br. do Urzędu Miejskiego w Krotoszynie wpłynęło pismo Samorządowego Funduszu z prośbą o objęcie dodatkowych udziałów w funduszu ze względu na wysoki stopień wykorzystania kapitałów własnych spółki. Ponadto fundusz zamierza wdrożyć nową usługę finansową, polegającą na poręczeniach transakcji leasingowych. Na czerwcowej sesji radni miejscy podjęli uchwałę o przekazaniu 20 tys. złotych na wnioskowane zwiększenie udziałów, co ułatwi rozwój lokalnych mikro-, małych i średnich firm.

ikona daty03-07-2013, 12:38 ikona autoraib ikona wyświetleń3468
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt