Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44771668
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja21-08-2013 09:47
ikona autormmc
ikona ilości zdjęć20
Zagroda Serem Pachnąca

15 sierpnia w Bożacinie podczas „Festiwal kwiatów, zboża i trawy oraz dobrej zabawy” uroczyście otwarto Zagrodę Serem Pachnącą.

 

W ramach projektu Wielkopolska Odnowa Wsi zagospodarowano teren przy Domu Rolnika w Bożacinie. Część placu utwardzono kostką brukową, pozostałą część obsadzono krzewami ozdobnymi. Przygotowano tzw. ścieżkę serową, wzdłuż której rozmieszczono tabliczki informacyjne wraz z eksponatami związanymi z poszczególnymi etapami procesu produkcyjnego sera białego i smażonego. Do zagrody zakupiono i zamontowano piec do smażenia sera oraz przenośne stoły i ławki.

Zadanie zostało zrealizowane przez Miasto i Gminę Krotoszyn w ramach samorządowego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” – (II edycja Konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”) i dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Projekt powstał z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi Bożacin i realizowany był z czynnym udziałem mieszkańców.

 

Dlaczego „Zagroda Serem Pachnąca”?

Ser smażony to potrawa miejscowa, która gości na naszych stołach od niepamiętnych czasów,  a od kilku lat na terenie gminy Krotoszyn jest kojarzony z Bożacinem. Wszystko za sprawą pań z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Bożacińskie gospodynie prezentowały proces wytwarzania sera smażonego między innymi na Wielkopolskim Festiwalu Kulinarnym w 2004 roku oraz podczas „Imprezy do chrzanu… Krotoszyn z Okrasą” organizowanej w latach 2008-2010.

Bożacinianki dotarły ze swoim serem smażonym aż do telewizji. W 2009 roku gościły w programie kulinarnym „Kuchnia z Okrasą. Jak się okazało ser smażony nie jest znany w innych regionach naszego kraju, dlatego warto tę bardzo smaczną potrawę ocalić od zapomnienia. Po to między innymi stworzono Zagrodę Serem Pachnącą :)

(apat)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (obok)

 

Zanim powstała zagroda było tak

ikona daty19-08-2013, 15:29 ikona autorammc ikona wyświetleń3358
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt