Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45272682
Wiadomości
Krotoszyn w czołówce krajowej

Miasto i Gmina Krotoszyn zajęło w tym roku 11. miejsce w rankingu dziennika Rzeczpospolita.

 

 

Powołana przez Rzeczpospolitą kapituła rankingu co roku wybiera najlepsze polskie samorządy. Zasady oceniania gmin są co roku takie same. W pierwszym etapie kapituła, korzystając z danych Ministerstwa Finansów, wybiera miasta, które w najlepszy sposób zarządzają swoimi finansami, dużo przy tym inwestując. Do bieżącego rankingu kapituła wykorzystała dane z lat 2009 – 2012.

 

Przeanalizowawszy dane według ustalonych kryteriów, organizatorzy wysłali do wyróżniających się samorządów ankiety z 16 pytaniami. Ankiety skierowano do 564 samorządów: 64 miast na prawach powiatu, 250 gmin wiejskich oraz 250 miast i gmin miejsko-wiejskich. Pytania dotyczyły zagadnień, według których członkowie kapituły analizowali dane z ministerstwa. Były to m.in. informacje dotyczące dynamiki wzrostu wydatków majątkowych, wartości środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenia samorządu w stosunku do dochodów, relacji nakładów inwestycyjnych w stosunku do przyrostu zadłużenia, wydatków ogółem na jednego mieszkańca.

 

Po podliczeniu punktów zdobytych w czasie oceny wstępnej oraz przyporządkowanych do pytań z ankiety okazało się, że nasze miasto zostało zakwalifikowane na 11. pozycję w grupie najlepszych stu gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W zeszłorocznym rankingu mieliśmy pozycję 27. , czyli o 16 oczek słabszą.

 

W grupie wielkopolskich jednostek samorządowych podobnej wielkości wyprzedziły nas tylko Kórnik (3.) i Puszczykowo (7.).  Kolejny wielkopolski samorząd, Nowy Tomyśl, został sklasyfikowany na 32. pozycji.

 

 

W tym samym wydaniu Rzeczpospolitej znajdziemy także dwa inne powody do dumy z osiągnięć naszego miasta.

 

Pierwszy z nich to lista 200 największych inwestycji samorządowych realizowanych w Polsce w 2012 roku. Lista jest zdominowana przez inwestycje prowadzone przez duże miasta. Ponad połowa z nich to budowy i modernizacje prowadzone przez stolice województw, które zajmują po kilka miejsc ze względu na wiele dużych inwestycji. Z dużą przyjemnością zauważymy jednak, że na 131. pozycji, poprzedzany w większości przez większe jednostki samorządowe, zlokalizowany został przez autorów listy Krotoszyn. Nasze miasto znalazło się na tej liście za uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej (II etap).

 

Nie licząc Poznania, uhonorowanego w tym rankingu wielokrotnie, z wielkopolskich miast znajdziemy tu jedynie jeszcze: na miejscu 154. Tarnowo Podgórne (budowa aquaparku), na miejscu 167. Odolanów (uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej) i na miejscu 199. Kalisz (park wodny).

 

 

Drugi powód do zadowolenia to ujęcie naszego miasta w rankingu innowacyjnych miast, w tym wypadku klasyfikację podzielono na trzy kategorie: miast na prawach powiatu, gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich. Tutaj autorzy premiowali samorządy za nowoczesność, m.in. możliwość załatwienia spraw przez internet, punkty z bezpłatnym internetem, informatyzację szkół, esemesowy system informacji i inne.

 

W tej klasyfikacji - w kategorii miejsko-wiejskiej ujmującej 54 pozycje - uplasowaliśmy się na 32. miejscu. Z miast wielkopolskich znajdziemy tu także: Miejską Górkę (5.), Jutrosin (16.), Kórnik (19.), Pobiedziska (20.) oraz Międzychód (45.) i Pleszew (48.).

Ranking innowacyjności opracowany został na podstawie ankiet rozesłanych do 500 gmin i miast.

(eliz)

 

 

 

11. miejsce - Ranking Samorządów (główny)

 

ikona daty22-07-2013, 10:45 ikona autoraib ikona wyświetleń10668
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Komentarze (5)
ikona daty 2014-02-15 21:25 ikona autora armagedon
krotoszynianie, czytacie ten ranking i jakie macie odczucia?, no wlasnie. wla wla wladze tego miasta maja was za nic. jak czytam te pierdoly o sukcesach i dokonaniach to zastanawiam się czy my krotoszynianie jestesmy tacy durni, czy też boimy się cokolwiek głośno powiedzieć. brakuje silnej opozycji i slawetnego szakala od mokrej roboty.
ikona daty 2013-12-30 10:12 ikona autora sawer
miasto sie wyludnia a to niedobrze...
ikona daty 2013-12-30 10:11 ikona autora wader
to tylko statystyka...a co dzieje sie w krotoszynie? jakie jest bezrobocie? jak długo czeka sie na mieszkanie? czy jest obwodnica? co z zabytkami np.. rozebrany dworzec kolejowy? jakie są atrakcje i czy w ogóle są? czy mieszkańcy nie migrują? co z rekompensatami za mordy niemców w 1939 roku?
ikona daty 2013-10-07 20:39 ikona autora ralf
prosze was to miasto sie wyludnia :) umiera i tylko wy z kollataja tego nie widzicie :(
ikona daty 2013-09-08 18:26 ikona autora rysiek
pamiętacie zakłady mięsne , ich rozwalenie to pewnie też "powód do dumy" , które miejsce w polsce ?