ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44402295
grafika
Teatr Polska: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Teatr Żeromskiego z Kielc
Termin:
Od: 30-11-2017, 19:00
Do: 30-11-2017, 20:15
Kategoria:

 

Dziewiąta już edycja programu Teatr Polska ponownie zagości w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce. Widzowie będą mogli obejrzeć 17 wybranych przez Organizatora spektakli teatralnych. Krotoszyn na mapie programu jest od 2009 r. czyli od samego początku. Również w tym roku dzięki Teatr Polska miłośnicy teatru z miasta i okolicy obejrzą siedem spektakli teatralnych w tym trzy przeznaczone przede wszystkim dla widzów młodych i bardzo młodych. Bilety na wszystkie spektakle można kupić w kasach KOK i kina oraz na www.bilety.kok.krotoszyn.pl

 


O programie


Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej. Pokazy spektakli w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2017 roku. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Zapraszamy na kolejny spektakl teatralny, spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Teatru Żeromskiego z Kielc odbędzie się w czwartek 30 listopada br. o godz. 19:00 w sali Kina 3D Przedwiośnie. Bilety na spektakl w cenie 15 zł można nabyć online w naszym systemie biletowym a także w kasie Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury i Kina 3D Przedwiośnie. UWAGA! Ilość biletów ograniczona do 200 szt.


O spektaklu


Przedstawienie "Cudowna podróż" realizowane jest na podstawie powieści szwedzkiej pisarki-noblistki Selmy Lagerlöf, jednej z najważniejszych autorek światowej literatury dla dzieci. Polską prapremierę przygotowują wybitni białoruscy artyści - Aleksiej Leliawskij i Aleksander Wachromiejew.
Historia małego chłopca, Nilsa, opowiedziana zostaje w planie lalkowym i aktorskim. Pełna przygód i niespodzianek droga, którą główny bohater odbywa w towarzystwie ptaków, na tle poetyckiego pejzażu, przemienia jego życie. Tajemnicza wyprawa może stać się udziałem młodszych i starszych widzów.
Spektakl z muzyką na żywo.

„Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak… Bo inaczej by nie przeżył” – mówi jedna z bohaterek książki Swietłany Aleksijewicz. Na książkę składają się rozmowy z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat.


Elżbieta Depta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie reportaż Aleksijewicz (nagrodzony w 2015 roku Literacką Nagrodą Nobla) przeniosła na małą scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powstał spektakl pod tym samym tytułem. Jego bohaterki poznajemy jako młode dziewczyny, które decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się ewentualnych szpecących ran, które mogą odnieść, oraz tego, jak będą wyglądały po śmierci. Problemem jest dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w których nie wyglądają atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że są zmuszone do niego strzelić. Jednak po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaka płacą za udział w wojnie, jest wysoka. Bardzo wysoka: stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.


"(…) Kielecki spektakl jest wielkim, pełnym emocji wołaniem o pokój. Pokazuje, że wojna nie jest dla kobiet, nie jest dla mężczyzn, nie jest dla nikogo, bo niszczy wszystko i wszystkich. Elżbieta Depta proponuje widzom wizytę w piekle. Warto tam wejść na chwilę, by nie musieć spędzić tam reszty życia."

Lidia Cichocka, Echo Dnia

 

©fot. Krzysztof Bieliński

©fot. Krzysztof Bieliński

   
©Fot. Agata Andrusyszyn


OBSADA:

sanitariuszka: Dagna Dywicka

saperka: Magda Grąziowska

kobieta w czerwieni: Joanna Kasperek

snajperka: Anna Antoniewicz

żołnierz: Krzysztof Grabowski

dowódca/mama/lekarz: Edward Janaszek


REALIZACJA:

reżyseria: Elżbieta Depta

scenografia: Agata Andrusyszyn

choreografia: Michał Ośka

muzyka: Wer.K

dramaturgia: Elżbieta Depta

tłumaczenie: Jerzy Czech

adaptacja tekstu: Elżbieta Depta, Justyna Pobiedzińska

video: Monika Proba, Piotr Wójcik

ruch sceniczny: Michał Ośka

wizualizacja: Agata Kadenacy

 

czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

grupa wiekowa: dorośli

data premiery: 14 maja 2016 (Kielce)

 

lokalizacja
Miejsce:

Kino 3D Przedwiośnie
ikona daty 09-11-2017, 14:38 ikona autoraRedaktor KOK
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się