ban_200_wyb-sam-2018-200px.jpg
Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44280784
krotower-baner-780.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Piękna Gmina. Wystawa sprzętu gospodarstwa domowego

W niedzielę 22.10.2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Roszkach odbył się Festiwal Kapuściany zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Roszkach oraz Miasto i Gminę Krotoszyn. Jedną z atrakcji tego wydarzenia była wystawa dawnych sprzętów gospodarstwa domowego. Mieszkańcy Roszek bardzo chętnie odpowiedzieli na prośbę organizatorów i udostępnili wiele bardzo starych, być może nawet zabytkowych przedmiotów. Transportem oraz prezentacją i opisem zgłoszonych urządzeń i drobiazgów zajęła się Rada Sołecka.

 

Wśród eksponatów można było podziwiać m.in. lampy naftowe, żelazka „z duszą”, drewniane młynki do kawy, formy do ciast, wagi kuchenne, gofrownicę, maśniczkę, centryfugę, kołowrotek, tarki do prania, różnego rodzaju ubijaki, szatkownice, garnki i inne naczynia, a także dziecięce wózki, adapter, stare radio i telewizor, maszynę do szycia, maszynę do pisania, pościele, obrysy, chusty, itd.

 

Dawniej gospodynie na co dzień korzystały z wszystkich tych sprzętów. Obecnie zostały one wyparte przez nowocześniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu urządzenia. Dobrze jednak, że stworzono okazję i udało się odkurzyć przechowywane przez lata pamiątki. Podczas wspólnego spotkania panie ze wzruszeniem wspominały jak kiedyś wyglądało prowadzenie domu, a młodzież i dzieci z ciekawością przyglądały się przodkom współczesnych żelazek, lamp, pralek itd.

 

Tekst i zdjęcia:

Paulina Adamczak

ikona daty07-11-2017, 09:39 ikona autoraPB ikona wyświetleń1157
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt