Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
„Świat w oczach Michała – subiektywna wizja świata podróżnika i historyka” – spotkanie z prof. Michałem Jarneckim
W czwartek 21 marca o godzinie 18.00 Muzeum Regionalne w Krotoszynie serdecznie zaprasza na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu „Muzealne Spotkania z Historią”. Tematem spotkania będą tym razem podróże i związane z nimi przemyślenia Michała Jarneckiego – historyka, naukowca, nauczyciela i podróżnika
W czwartek 21 marca o godzinie 18.00 Muzeum Regionalne w Krotoszynie serdecznie zaprasza na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu „Muzealne Spotkania z Historią”.
Tematem spotkania będą tym razem podróże i związane z nimi przemyślenia prelegenta, w którego wcieli się Michał Jarnecki – historyk, naukowiec, nauczyciel i podróżnik.
Michał Jarnecki – prof. UAM dr hab., historyk i nauczyciel. Ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat pracował w ostrowskich szkołach średnich, jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest pracownikiem naukowym i wykładowcą Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Zajmuje się kwestią relacji polsko-czechosłowacko-ukraińskich, dziejami Rusi Zakarpackiej w XIX i XX w., formowaniem świadomości narodowej w Europie Środkowo-Wschodniej, dziejami Ameryki Łacińskiej, Indii i Afryki Południowej, powstaniem styczniowym oraz polskimi koncepcjami osadniczo – kolonialnymi w II RP i turystyką kulturową.
Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz kilku książek, między innymi: „Irredenta ukraińska w stosunkach polsko-czechosłowackich w latach 1918-1939” i „Stefan Szolc-Rogoziński”. Za wydaną w 2017 roku książkę „Ukraiński Piemont. Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939” otrzymał główną nagrodę im. W. Felczaka i H. Wereszyckiego, przyznawaną między innymi wydział historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też laureatem nagrody Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Michał Jarnecki to z zamiłowania podróżnik. Część swoich wypraw po Europie odbył poszukując źródeł, niezbędnych w jego pracy naukowej. Dotychczas zwiedził 156 krajów. Jest ponadto dziennikarzem, popularyzatorem wiedzy o świecie i turystyce oraz członkiem redakcji naukowego czasopisma internetowego: www.turystyka.kulturowa.org
„Muzealne Spotkania z Historią” to cykl, w ramach którego organizujemy różnego rodzaju wystąpienia na tematy związane z ogólnie pojętą historią – również regionalną. Prelegentami są każdorazowo historycy lub pasjonaci historii, a spotkania obywają się dwa razy do roku. Cykl jest odpowiedzią na pojawiające się prośby o organizowanie tego typu wydarzeń.