Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Przychodnia Terapii Śpiewem
Zapraszamy na spotkanie inauguracyjne nowych zajęć prowadzonych w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Przychodnię Terapii Śpiewem poprowadzi Malwina Paszek, śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat.
Śpiew łagodzi obyczaje, dzięki niemu czujemy się lepiej, możemy się zrelaksować, odpocząć, wyśpiewać emocje, smutki i nerwy. Terapia śpiewem jest jedną z metod muzykoterapii, która w twórczy i aktywny sposób pomaga rozładować emocje. Dzięki śpiewaniu czujemy się naładowani energią, napięcia odpuszczają, jesteśmy lepsi dla siebie i innych. Śpiew od wieków jest techniką autoterapii znaną już od starożytnych czasów w Indiach, w Egipcie, w Starożytnej Grecji, na Hawajach czy w Tybecie. Razem śpiewali żołnierze, teraz kibice. Śpiew łączy ludzi.
Jeśli dopada nas stres, chroniczne zmęczenie, napięcie, krótki oddech, wybuchowość, nerwowość, problemy w kontaktach międzyludzkich, kłopoty natury fizycznej: chrypka, przemęczenie strun głosowych czy zwykła potrzeba relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków to te zajęcia są dla Was.
Program zajęć:
Rozluźnianie, ćwiczenia fizyczne, rozgrzewka głosowa, praca nad oddechem, praca nad głosem, zawołania, śpiew, w parach, indywidualnie i w grupie, nauka pieśni. Pieśni tradycyjne (polskie, białoruskie i ukraińskie) będą podstawą do pracy nad głosem i emocjami. Ludowe melodie potrafią dotrzeć do serca każdego, czasem na głosy, czasem w jednogłosowo, raz spokojnie, raz dziko wydarte.
Muzyka na receptę:
Każdy z uczestników otrzyma receptę z zalecanymi utworami do słuchania. Muzyka klasyczna z różnych epok będzie uzupełnieniem terapii.
Malwina Paszek - muzyk, multiinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, karimba, cytra i fortepian), śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat. Muzyk i manager zespołu Vidlunnia (2010-2013) wykonującego pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Z zespołem otrzymała I nagrodę podczas I Dragon Folk Fest w Poznaniu (2011) oraz III nagrodę podczas XIV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2011). Śpiewa również pieśni z jej rodzimej Wielkopolski i terenów pogranicznych, np. z Pałuk (pogranicze Wielkopolski i Kujaw). Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku (śpiewu białego) w Poznaniu. Współpracuje z muzeami archeologicznymi, etnograficznymi i regionalnymi w Polsce. Od kilku lat współtworzy grupę śpiewaczą Droryje. Zajmuje się też muzykę bałkańską i kabaretową w duecie Ludożercy z innej wsi (akordeon, cytra, śpiew). Komponuje muzykę do przedstawień teatru lalek, słuchowisk oraz do filmów niemych (Kwartet Bedebede&Purandare).
Jej pasją jest lira korbowa. Studia na poznańskiej Akademii Muzycznej (teoria muzyki) ukończyła w 2011 roku. Praca licencjacka dotyczyła transkrypcji utworów Vivaldiego na ten instrument („Les Saisons Amusantes” Nicolasa Chedeville‘a), natomiast praca magisterska odnosiła się do muzyki współczesnej. Kilkukrotnie brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010; Ale Kino! 2011 film 11 Diabłów, 2012 Za borem za lasem). Wykonuje na lirze muzykę najnowszą (kompozycje z lirą korbową lub śpiewem białym), tradycyjną (francuską, polską, ukraińską i białoruską) i barokową. Występowała na festiwalach muzyki folkowej i klasycznej (Nowa Tradycja, Kody, Rozstaje, Ethno Port Poznań, Poznańska Wiosna Muzyczna, TrillMe, Mikołajki Folkowe i inne). Jest laureatką konkursu organizowanego przez TVP Kultura i Deutsche Welle – „Artysto pokaż się” (2015). Zajęła w nim III miejsce. Podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe“ w Lublinie otrzymała również III nagrodę (2018). Wykonała wówczas program solo na głos i lirę korbową.
Podczas 42 edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą "Amadeus" utwór Barbary Kaszuby pt. "Głosy gór". Ten sam utwór wykonała także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracuje z kompozytorką Lidią Zielińską, wykonała dwukrotnie "Zagubione Ogniwo" (Premiera - Festiwal Kody 2014 r. oraz podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej 2015 r.). Na koncie ma też wykonania utwór młodych kompozytorów: Szymona Godziemby-Trytka (“Pieśni leśne “– partia liry korbowej i śpiewu oraz “Etnos” – partia wokalna) oraz Piotrka Klimka (“Kantata Wygnanych” – partia liry korbowej i śpiewu).
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/