Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Początki Krotoszyna i parafii pw. św. Marii Magdaleny
Data spotkania jest bezpośrednio związana z lokacją miejską Krotoszyna. To właśnie 25 lipca 1415 roku rycerz Wierzbięta z rodu Łodziów wydał dokument lokacyjny dla miasta.

W piątek 25 lipca o godzinie 19.00 Muzeum Regionalne w Krotoszynie wraz z Parafią pw. św. Marii Magdaleny serdecznie zaprasza na kolejne, już trzynaste spotkanie w ramach cyklu „Muzealne spotkania z historią”. Tym razem wydarzenie odbędzie się poza murami muzeum – w odrestaurowanym, drewnianym kościółku pw. św. Marii Magdaleny.
Data spotkania jest bezpośrednio związana z lokacją miejską Krotoszyna. To właśnie 25 lipca 1415 roku rycerz Wierzbięta z rodu Łodziów wydał dokument lokacyjny przekształcając cześć swoich włości w miasto i przenosząc lokację na południe od wsi Krotoszyn (Stary Krotoszyn). Wydany przez dziedzica dyplom został sporządzony na podstawie przywileju wystawionego dla niego przez samego króla Władysława II Jagiełłę. Oba dokumenty nie zachowały się do współczesnych czasów, niemniej treść pisma królewskiego nie odbiegała zapewne od innych tego typu dokumentów, sporządzanych przez monarszą kancelarię. Treść dyplomu wydanego przez Wierzbiętę znamy z przywileju wydanego 18 lipca 1579 roku przez Jana Rozdrażewskiego, w który wpisano dokument założyciela miasta.
O niuansach związanych z początkami Krotoszyna oraz o historii kościółka i parafii św. Marii Magdaleny opowie Piotr Mikołajczyk – historyk, regionalista, nauczyciel, rekonstruktor i dyrektor krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego. Wystąpieniu będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna, a po jego zakończeniu prelegent będzie odpowiadał na ewentualne pytania.
Nadchodzące spotkanie jest już dwunastym wydarzeniem realizowanym w ramach cyklu „Muzealne Spotkania z Historią”, w ramach którego organizowane są różnego rodzaju wystąpienia na tematy związane z ogólnie pojętą historią – również regionalną.
Serdecznie zapraszamy!