27 grudnia 2018 r., w setną rocznicę wybuchu Postania Wielkopolskiego, zainaugurowaliśmy akcję kolportowania „Krotoszyńskich Kart Niepodległości”, która trwała aż do 28 czerwca 2019 r. – jubileuszu 100. rocznicy podpisania traktatu wersalskiego, który to dokument zakończył oficjalnie również walki w Wielkopolsce.
42 karty, publikowane już w wersji elektronicznej na „facebookowej” stronie muzeum, przedstawiają najważniejsze wydarzenia przełomu lat 1918 – 1919, które dorowadziły do włączenia ziemi krotoszyńskiej w granice Niepodległego Państwa Polskiego. Karty zostały przygotowane we współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw (CKI).
Ze względu na dawno już wyczerpany nakład i dużą popularność ulotek, a także przychylając się do licznych próśb, szczególnie osób mieszkających poza Krotoszynem, pod niniejszym wpisem udostępniamy plik .pdf zawierający wszystkie „Krotoszyńskie Karty Niepodległości”, uzupełnione jeszcze o kilka dodatkowych informacji.
Karty wystawialiśmy przez pół roku w wartowni, wykonanej przez pracownika naszego muzeum – Sebastiana Śwista na potrzeby organizowanego pod koniec listopada „Wehikułu Czasu”. Jest ona rekonstrukcją budek strażniczych, jakie usytuowane były przed miejscowymi obiektami wojskowymi i willami oficerów garnizonu pod koniec zaborów. Rekonstrukcji dokonano głownie na podstawie dostępnych w naszym muzeum, licznych fotografii.
W związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego w zrekonstruowanej budce strażniczej, usytuowanej pod budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, wywieszono listy zawierające uczestników walk powstańczych z lat 1918 – 1919 na ziemi krotoszyńskiej. Również ze względu na liczne prośby publikujemy je poniżej, także w formacie .pdf. Zaznaczamy jednocześnie, iż spisy nie są kompletne i wymagają jeszcze weryfikacji. Zawierają one blisko 1750 nazwisk powstańców wielkopolskich z naszego regionu. Ułożono ich w porządku alfabetycznym i powiązano z miejscem urodzenia, zamieszkania, bądź służby. Będziemy wdzięczni za wszelkie udokumentowane uzupełnienia.