Osoby zainteresowane sumo na pewno słyszały o heya, czyli „stajniach zawodowych”. Są to miejsca, gdzie mieszkają i trenują zawodnicy, którzy startują w turniejach sumo zawodowego. Wstąpiwszy do danego heya jako nastolatek, zawodnik pozostaje w nim do końca swojej kariery. Stajni zawodowych, skupionych w tokijskiej dzielnicy Ryōgoku, jest kilkadziesiąt. W jednej z nich, stajni Hakkaku, trenuje mieszkaniec Okinoshimy – zawodnik Okinoumi.
Ze względu na osobiste powiązania Okinoumi z Okinoshimą, już od kilku lat wyspa gości w lecie zawodników ze stajni Hakkaku, którzy przyjeżdżają tu na obóz treningowy. W tym roku obóz odbył się w dniach 24-28 lipca. Uczestniczyli w nim zawodnicy oraz osoby odpowiedzialne za m.in. zarządzanie heya – w sumie ok. 40 osób. Pomiędzy ćwiczeniami znaleźli czas na interakcje z lokalnymi mieszkańcami, składając wizyty w przedszkolach i domu spokojnej starości. Na jeden z treningów zaproszono dzieci, które przebrawszy się w pas mawashi, weszły na ring i wspólnie próbowały stawić czoła zawodnikom sumo.
Wyjątkowym punktem tegorocznego programu, była ceremonia oznaczająca zakończenie kariery jednego z zawodników – Okinoiwy. Podczas tej ceremonii (tzw. danpatsushiki) ścina się włosy zawodnika. Ceremonię zorganizowano na wyspach Oki ponieważ Okinoiwa wywodzi się z Nishinoshimy (miasta położonego na sąsiedniej wyspie).
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Tekst: Izabela Raczyńska
1. Trening (Zdjęcie: Archiwum Miasta Okinoshima)
2. Dzieci próbują swoich sił w starciu z zawodnikami sumo zawodowego (Zdjęcie: Archiwum Miasta Okinoshima)
3. Dzieci próbują swoich sił w starciu z zawodnikami sumo zawodowego (Zdjęcie: Archiwum Miasta Okinoshima)
4. Chankonabe – wysokokaloryczna, wieloskładnikowa zupa, stała część jadłospisu zawodników sumo (zdjęcie: Izabela Raczyńska)
5. Danpatsushiki – ceremonialne ścinanie włosów zawodnika, który kończy karierę w sumo zawodowym (zdjęcie: Archiwum Komisji Edukacji Miasta Okinoshima)