Czy znają może Państwo jakieś opowieści lub legendy japońskie? Często występują w nich tzw. yōkai, czyli duchy i stwory wywodzące się z tradycji ludowej. Przyjmują bardzo różnorodne formy. Są stwory przypominające wyglądem ludzi, ożywione przedmioty codziennego użytku lub istne potwory z horroru.
W Okinoshimie można napotkać na swojej drodze osiem takich yōkaiów – oczywiście nie „na żywo”, a pod postacią małych posągów postawionych w mieście. Uwiecznione w ten sposób legendarne stwory to zaledwie kilka z całego korowodu postaci, które pojawiają się w popularnej w Japonii mandze pt. „Gegege no Kitarō” autorstwa Shigeru Mizukiego. Z mangą tą kojarzy się przede wszystkim miejsce pochodzenia autora, czyli miasto Sakaiminato (skąd wypływają promy do wysp Oki). Posągi yōkaiów są tam jedną z głównych atrakcji. Ze względu na to, że rodzina (dziadek) Shigeru Mizukiego wywodzi się z Okinoshimy, niektóre posągi postawiono też na wyspie. Poniżej przedstawiam kilka z nich.
Kappa – japoński demon wodny
W większości opowieści przedstawiany w świetle raczej negatywnym jako demon wodny, któremu zdarza się atakować ludzi. W Okinoshimie przekazywane są od dawna liczne legendy dotyczące tych wodnych stworów. Poświęcony im jest jeden z parków w centrum miasta – Kappa Kōen, czyli Park Kapp, w którym znajduje się jeden z wyżej wspomnianych posągów.
Posąg demona wodnego w parku Kappa:
Gotaimen – chodząca głowa
Ten stwór nie posiada ciała. Ręce i nogi wyrastają mu wprost z głowy. Chodzi jak krab, czyli wyłącznie bokiem.
Posąg Gotaimen znajdujący się przed świątynią Oki Kokubun-ji:
Sazae-oni – krwiożerczy mięczak
Sazae to rodzaj ślimaka morskiego. Często gości na stołach na wyspach Oki. Wg legendy, jeśli taki ślimak dożyje 30 lat to zmienia się w potwora morskiego Sazae-oni, który atakuje żeglarzy i mieszkańców nadmorskich osad ludzkich. Posąg można zobaczyć w dzielnicy Nakamura, tuż obok restauracji Sazae-mura, gdzie, jak się pewnie Państwo domyślają, serwowane są specjały lokalnej kuchni z sazae w roli głównej.
Posąg Sazae-oni w Nakamurze:
Posąg Sazae-oni z bliska:
Główni bohaterowie popularnej mangi uwiecznieni na ścianie promu płynącego do Okinoshimy:
Tekst: Jagoda Wołoszyn
Zdjęcia: Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki