Trzydzieści lat samorządu terytorialnego
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Oznaczały one odbudowę samorządu na jego podstawowym poziomie; na poziomie gminy. Po raz pierwszy od czasów dwudziestolecia międzywojennego osobowość prawną otrzymała gmina, rozumiana jako związek ogółu mieszkańców. Przywrócono istnienie własności komunalnej, nowym strukturom zapewniono samodzielność finansową i ustanowiono stałe źródła dochodów własnych.
Stworzenie samorządu było jedną z podstawowych tez sformułowanych na pierwszym zjeździe Związku Zawodowego „Solidarność”. Związane z tym kwestie nie były omawiane w czasie obrad Okrągłego Stołu, stały się za to jedną z pierwszych spraw, jaką po wyborach w czerwcu 1989 roku zajął się Senat – powołana znowu do istnienia druga izba polskiego parlamentu. 8 marca 1990 roku ustawę o samorządzie terytorialnym przyjął Sejm, stwarzając w ten sposób ramy prawne do przeprowadzenia majowych wyborów.
Od 1 stycznia 1999 roku funkcjonuje w Polsce pełna struktura samorządowa, obejmująca gminę, powiat i województwo. Opiera się ona na zasadach jednolitości państwa polskiego i nadrzędności jego interesów, podziału i wzajemnego równoważenia się władz, decentralizacji władzy publicznej i solidarności społecznej. Relacje między poszczególnymi szczeblami samorządowymi polegają na wzajemnym dopełnianiu się ich kompetencji, a nie na sprawowaniu nadzoru i kontrolowaniu. Samorząd stopnia gminnego odpowiada za szkolnictwo podstawowe i przedszkola, opiekę społeczną, gminne drogi, gospodarkę komunalną, gospodarkę terenami, budownictwo mieszkaniowe i sprawy obywatelskie.
Trzydzieści lat pełnej poświęcenia pracy wszystkich członków samorządowej wspólnoty zmieniło oblicze gminy. Widzimy to w każdej sferze życia: inwestycyjnej, usługowej, kulturalnej, społecznej. Lata istnienia samorządu zaowocowały wieloma przedsięwzięciami, które poprawiły infrastrukturę miasta i wsi, stworzyły lepsze warunki do rozwoju kultury i uprawiania sportu, podniosły na wyższy poziom możliwości edukacyjne, nauczyły nas chronić środowisko naturalne i zdrowie każdego z nas, zagwarantowały porządek i bezpieczeństwo, ułatwiły przestrzenny rozwój miasta i położyły nacisk na umacnianie współpracy międzynarodowej.
Dziś przeszkodą w rozwoju samorządów stała się pandemia koronawirusa. Sprawiła ona, że nie możemy uczcić rocznicy ich powołania tak, jak byśmy pragnęli. Przypominamy więc dziś o niej na naszej stronie.
Spotkanie trzech burmistrzów Krotoszyna
Z okazji trzydziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych, której oficjalne obchody zostały odwołane z powodu pandemii, burmistrz Franciszek Marszałek zaprosił na spotkanie byłych burmistrzów Krotoszyna: pana Mikołaja Ilnickiego, który sprawował tę funkcję w latach 1990-1994, i pana Juliana Joksia, który urzędował w latach 1994-2014. W spotkaniu uczestniczyła także pani Anna Sikora, przewodnicząca Rady Miejskiej. Rozmowa toczyła się wokół spraw, które zadecydowały o dzisiejszym kształcie naszej gminy, wracano myślami w przeszłość, przywołując ważne dla gminy inwestycje, organizowane przed laty imprezy, wspominając dawnych pracowników. Wspomnienia ożywały dzięki wspólnemu oglądaniu archiwalnych nagrań, które utrwaliły znaczące wydarzenia sprzed lat. Poniżej mogą Państwo wysłuchać krótkich wypowiedzi trzech burmistrzów Krotoszyna.
W nawiązaniu do dzisiejszego święta przypominamy przygotowane w 2015 r. filmy podsumowujące 25 lat działalności samorządu w Krotoszynie.
1990-2015
Dodatkowo przedstawiamy z tej okazji film przygotowany przez pracowników UM w Krotoszynie: