W ostatnim czasie trafia do naszych zbiorów wiele ciekawych eksponatów, a o niektórych z nich informujemy na tej stronie. Czasami są to nawet całe zespoły zabytków. Takim właśnie zespołem są pamiątki po krotoszyńskiej gazowni, które przekazał nam poznański oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Wśród podarowanych nam eksponatów, znalazło się blisko osiemdziesiąt różnorodnych zabytków, dotyczących gazownictwa oraz krotoszyńskiej i zdunowskiej infrastruktury gazowej. Spośród przekazanych pamiątek wymienić można plany i dokumentację gazowniczą Zdun oraz Krotoszyna, fotografie obiektów należących do nieistniejącej już, krotoszyńskiej gazowni, zabytkowe gazomierze, a także liczne przyrządy używane w gazownictwie.
Warto w tym miejscu nadmienić, że krotoszyńska gazownia powstała przy dzisiejszej ul. Piastowskiej w roku 1865, wprowadzając jednocześnie gazowe oświetlenie ulic miasta. W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku zakład przeniesiono w okolice obecnych ulic Kobylińskiej i Osadniczej. Wszystkie przekazane nam eksponaty były wcześniej częścią Izby Tradycji Gazowni Miejskiej w Krotoszynie, która mieściła się w budynku przy ul. Osadniczej. Eksponaty trafiły do nas przede wszystkim dzięki panu Dominikowi Stoińskiemu, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy.