W dniu 1 maja 2018 r. weszły w życie przepisy uchwały "antysmogowej".
W listopadzie 2021 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczęli kontrole stosowania się właścicieli nieruchomości do obowiązków wynikających z tej uchwały. Działania te były kontynuowane w 2022 r. i zakończone w marcu 2023 r. W ich ramach właściciele nieruchomości otrzymywali broszurkę "Poradnik antysmogowy" oraz stosowną informację Komendanta Straży Miejskiej.
Łącznie skontrolowano 5.077 nieruchomości i wyodrębnionych lokali mieszkalnych.
Wyniki kontroli nie napawają optymizmem. W Krotoszynie nadal użytkowane są 634 piece bezklasowe tzw. kopciuchy, które zgodnie z uchwałą winny być wymienione do końca bieżącego roku. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się na terenie Gminy Krotoszyn - tutaj takich pieców naliczono 772.
Trudno stwierdzić dlaczego tak jest. Uchwała obowiązuje już pięć lat i w tym okresie można było skorzystać z wielu programów dofinansowania wymiany kotłów, także takich, które prowadziła Gmina Krotoszyn.
Niestosowanie się do przepisów uchwały "antysmogowej" jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5.000 zł. Straż Miejska zapewnia, że w przyszłym roku będzie kontrolować te nieruchomości i wyciągać konsekwencje wobec osób, które nadal trują innych. Celem tych regulacji nie jest bowiem nękanie właścieli nieruchomości, a doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy będziemy mogli oddychać powietrzem wolnym od pyłów i różnych trujących substancji.
Równie wiele jest miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (549), które muszą być wymienione do końca 2025 r. Właściciele tych kotłów mają jednak jeszcze kilkanaście miesięcy czasu.
Zgodnie z uchwałą antysmogową województwa wielkopolskiego:
Uchwała nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017r.
dotyczy obszaru województwa wielkopolskiego z wyłączeniem Poznania i Kalisza.
Uchwała antysmogowa to regulacja prawna, która będzie dotyczyć wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe.
Docelowo w województwie wielkopolskim eksploatowane mogą być kotły na węgiel i drewno:
- spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu lub klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012,
- wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące,
- pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.
Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymogi i sprawności wg ekoprojektu. Urządzenia niespełniające tych wymogów muszą albo osiągać sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg ekoprojektu.
Od 1 maja 2018 nie można spalać w województwie wielkopolskim:
- mułu i flotokoncentratu oraz ich mieszanek,
- węgla brunatnego oraz jego mieszanek,
- węgla kamiennego, w którym frakcji o uziarnieniu poniżej 3mm jest więcej niż 15% masowo,
- węgla kamiennego o wartości opałowej poniżej 23MJ/kg lub zawartości popiołu wyższej niż 10% lub zawartości siarki wyższej niż 0,8%,
- drewna (biomasy) o wilgotności powyżej 20%.
Terminy wymiany kotłów i pieców w województwie wielkopolskim:
- Od 1 maja 2018 nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
- Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy województwa wielkopolskiego będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012.
- Do 1 stycznia 2026 będą mogły być użytkowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez Ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80%.
Od 1 stycznia 2028 nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy.