Są w krotoszyńskich szkołach nauczyciele, dla których praca jest jednocześnie pasją. O nich jest nasz film! Warto takich pedagogów krótko przedstawić, aby pokazać ich zaangażowanie, kreatywność i osiągnięcia. Włodarze miasta także z wykształcenia są nauczycielami, wspierają krotoszyńską edukację tworząc warunki dla jej rozwoju.
Dominika Stasik
Z wykształcenia matematyk i informatyk. Uczy z przekonaniem, że można to robić coraz lepiej. Ma doświadczenie w zarządzaniu szkołą, z dużym entuzjazmem jako wychowawczyni prowadzi klasę szóstą szkoły w Kobiernie. Wzmacnia pasje uczniów swojej klasy; od matematycznych , informatycznych poprzez kulinarne, sportowe do jeździeckich. Zaraziła swoich wychowanków filmowaniem! Wierzy w sens wielkich działań w małej szkole; o tym będzie kolejny film pani Dominiki i powierzonych jej opiece szóstoklasistów kobierskiej szkoły, noszącej dumne imię Biskupa Michała Kozala.
Katarzyna Olgrzymek
Ukończyła UAM na kierunku: edukacja wczesnoszkolna i arteterapia oraz oligofrenopedagogikę. Z racji wykształcenia i głębokich przekonań wierzy w sens i misję przedmiotów i działań artystycznych w kolejnych cyklach systemu edukacji. Pomysłodawczyni i główna organizatorka zjazdów bliźniaków w Krotoszynie, które ma zamiar reaktywować i zlokalizować na odmienionym krotoszyńskim Błoniu. Od 1 września 2021 Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach, gdzie kontynuuje organizację uznanych już festiwali muzycznych. Zapoczątkowane przez panią dyrektor spotkania z archeologią to kolejne udane przedsięwzięcie biadkowskiej szkoły, które wpisuje się w pasję badawczą patrona szkoły Mikołaja Kopernika.
Klaudia Szubert
Jest pasjonatką muzyki chóralnej - muzykiem, plastykiem w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Biadkach oraz Szkole Podstawowej im. A. Zalewskiego w Świnkowie. Spełnia się jako wykładowca w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. Pani Klaudia jest Wielkopolskim Kuratorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”. Inne działania artystyczne: pomysłodawca i dyrygent Chóru Dziecięco-Młodzieżowego „Izydorki” działającego przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach, główny organizator Gminnego Festiwal Piosenki Ludowej w Biadkach oraz kierownik Kapeli Folklorystycznej „Swojacy” ze Skrzebowej.
Piotr Mikołajczyk
Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzealnik, nauczyciel i rekonstruktor. Autor kilkunastu publikacji i ponad stu artykułów naukowych i popularyzatorskich – dotyczących przede wszystkim dziejów i kultury ziemi krotoszyńskiej. Organizator i współorganizator setek pokazów i imprez historycznych oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych – zarówno w kraju jak i za granicą. Autor i współautor programów poświęconych historii lokalnej w mediach elektronicznych. Dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, wiceprezes Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej oraz członek Zarządu Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Jego praca była wielokrotnie doceniana, między innymi przez władze lokalne – jest laureatem Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” w kategorii „nauka, kultura”.
Mariusz Kaźmierczak
Szkoła na krotoszyńskich Błoniach, gdzie pracuje pan Mariusz Kaźmierczak stała się kuźnią projektów muzycznych. Co pomysł to sukces. Pan Mariusz jest nie tylko zdolny, ale i bardzo pracowity. New Jazz Band jako zespół utalentowanych mężczyzn mierzy się z hitami muzyki rozrywkowej i poważnej; swoisty muzyczny mix. Tacy nie Inni to muzykujący uczniowie, już bardzo znani i poszukiwani do oprawy muzycznej znaczących wydarzeń. Przy szkole działa zespół Folklor Błonie- śpiewające dziewczyny, okraszone rodzynkiem Antonim. Od niedawna działa młodsza grupa zespołu Folklor Błonie. Autorem tych muzycznych przedsięwzięć jest właśnie pan Mariusz Kaźmierczak.
Piotr Robakowski
Jest nauczycielem wychowania fizycznego w krotoszyńskiej siódemce. Znakomity trener siatkówki; z jego nazwiskiem kojarzony jest sukces siatkarzy szkoły, choć zarówno pana Piotra jak i pozostałych nauczycieli wychowania fizycznego bardzo mocno wspiera dyrektor pan Zbigniew Kurzawa, także wuefista, pełniący przez szereg lat funkcje doradcy metodycznego tego przedmiotu. Uwieńczeniem tak zgranych i zaawansowanych działań sportowych jest powstanie i działanie Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w siódemce, którego idea opiera się na ścisłej współpracy szkoły z organem prowadzącym i związkiem sportowym, w tym wypadku UKS – em PIAST. Od 2010 (nieprzerwanie) pełni funkcję trenera kadr wojewódzkich Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej, a od 2012 roku nauczyciel wiodący Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Krotoszynie. Od 2016 do 2020 roku trener kadry regionu Północ (Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko- Pomorskie, Pomorskie).
Ryszard Czuszke
Absolwent UAM w Poznaniu. Ekspert do oceny projektów Unii Europejskiej programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od 1995 roku kieruje krotoszyńską oświatą; najpierw jako kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, a od 2002 jako Zastępca Burmistrza Krotoszyna. Uczestnik wizyt studyjnych Wspólnoty Europejskiej dla oświatowej kadry kierowniczej w Hamburgu, Parmie, Insbrucku, Wiedniu, Atenach i Bonn. Zdobytą wiedzę wykorzystał w praktyce; jest autorem i koordynatorem projektów Unii Europejskiej dla oświaty, sportu i organizacji pozarządowych, finansowanych z programu Comenius Regio, Erasmus plus. Zwolennik ścisłej współpracy samorządu gminnego z powiatowym, szczególnie w zakresie inwestycji i projektów społecznych.
Franciszek Marszałek
Burmistrz Krotoszyna, prawnik i historyk. Absolwent UAM w Poznaniu, podyplomowego studium prawa europejskiego i akademii liderów samorządowych. Zwolennik otwarcia Krotoszyna na młodych, stąd działania w kierunku wspierania edukacji, klas sportowych, integracyjnychi dwujęzycznych krotoszyńskich szkół. Miasto, którego jest włodarzem, prowadzi 15 szkół podstawowych (sześć w Krotoszynie i osiem w gminie i SF w Brzozie). Nie tylko jako Burmistrz, ale także prywatnie wspiera wymiany międzynarodowe dzieci i młodzieży, przyjmując w swoim domu przyjaciół z Dierdorfu i Fontenay le Comte oraz innych miast partnerskich naszego miasta. Znaczące doświadczenie samorządowe, w tym kadencja w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, pozwalają na postrzeganie rozwoju miasta z szerszej perspektywy. Prezes LGD-Okno Południowej Wielkopolski.
Aleksandra Leja, Prezes Zarządu Fundacji Progressus