W dniach od 9 do 14 maja br. odbyła się misja gospodarcza do rejonu Prefektury Shimane, w której położone jest japońskie miasto partnerskie Krotoszyna – Okinoshima. Misja organizowana była wspólnie przez MiG Krotoszyn oraz miasto Okinoshima i miasto Misato. Była to kontynuacja działań podjętych już w roku 2019, których finalizacja miała nastąpić w roku 2020, ale została przerwana przez globalny problem epidemiczny związany z wybuchem epidemii wirusa covid-19. Wraz z otwarciem granic i zniesieniem reżimu sanitarnego trzy wymienione wyżej miasta rozpoczęły na nowo organizację misji gospodarczej. Przygotowaniem programu po stronie japońskiej zajęła się Okinoshima, dzięki której misja mogła zostać przeprowadzona z pełnym sukcesem.
W spotkaniach gospodarczych MiG Krotoszyn reprezentował burmistrz Franciszek Marszałek. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu wydelegowany został pan Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz pani Izabela Mroczek - Dyrektor Departamentu PROW UMWW w Poznaniu. Środowisko przedsiębiorców z okolic MiG Krotoszyn reprezentowali:
1. Tomasz Tarnawski – Prezes Las-Kalisz Sp. z o.o.,
2. Łukasz Sztuder – PW Agrounima Cezary Sztuder,
3. Zdzisław Śnieciński – MECH MASZ Zdzisław Śnieciński,
4. Radosław Ludzis – Blending Sp. z o.o.,
5. Mateusz Grzegorski – A2HM Sp. z o.o.,
6. Andrzej Włodarczyk
Przedsiębiorcy mieli możliwość zwiedzenia siedzib firm i podpatrzenia procesów produkcyjnych oraz zapoznania się z katalogami produktów odwiedzanych firm z terenu Prefektury Shimane. Firmy, z których działalnością delegaci zapoznali się na miejscu to:
1. Farma Dandan
Lokalizacja: Okinoshima
Rok założenia: 2010
Profil działalności: chów i hodowla japońskiego bydła mięsnego rasy czarnej kuroge wagyū.
2. Oki Shuzō
Lokalizacja: Okinoshima
Rok założenia: 1972
Profil działalności: produkcja i sprzedaż wina ryżowego (nihonshu), wódki ryżowej (shochu) oraz likierów.
3. Ohchi Yamakujira
Lokalizacja: Misato
Rok założenia: 2017
Profil działalności: przetwórstwo i sprzedaż dziczyzny (dzik); współpraca z producentami karmy dla zwierząt (sprzedaż niewykorzystanych części dzika).
4. Centrum Badań Terenowych Uniwersytetu Abazu
Lokalizacja: Misato
Rok założenia: 2021
Profil działalności: badania i dydaktyka z dziedziny behawiorystyki dzików, przetwórstwa dziczyzny oraz bezpieczeństwa żywności.
5. TIGER MFG.CO., LTD
Lokalizacja: Misato (jeden z siedmiu oddziałów w całej Japonii)
Rok założenia: 1951
Profil działalności: produkcja i sprzedaż odstraszaczy dzikiej zwierzyny oraz narzędzi ogrodniczych; produkcja i montaż pułapek na dzikie zwierzęta; przetwórstwo mięsa dziczyzny (dzik, jeleń wschodni).
Oprócz wizyt u przedsiębiorców, delegacja z MiG Krotoszyn odbyła także spotkanie w Urzędzie Miasta Okinoshima z udziałem burmistrza Kōsei Ikedy oraz Przewodniczącego Komisji Edukacji Kōichi Notsu na temat dalszej współpracy Krotoszyna i Okinoshimy w ramach podpisanej umowy partnerskiej.
Delegaci odwiedzili także Szkołę Podstawową w Okręgu Goka, w której mogli przyglądać się występom dzieci prezentujących tradycyjne tańce japońskie. Zostali także zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach nauki gry na tradycyjnych instrumentach japońskich oraz posługiwania się tradycyjnymi japońskimi przedmiotami używanymi podczas tańca.
Podczas pobytu w Okinoshimie zapoznano się z tradycjami religijnymi związanymi ze świątynią buddyjską Kokubun-ji, których prezentację przygotował mnich buddyjski Ryūkai Omosu. Okinoshima przygotowała także dla gości specjalny pokaz sumo byków.
W Misato natomiast uczestnicy misji mieli możliwość spotkania się władzami miasta: Takashi Kado – burmistrzem miasta, Keiji Yamane – zastępcą burmistrza, Ryo Yasudą – naczelnikiem Wydziału Doliny Misato oraz Tomohiro Hayashim – Wiceprzewodniczącym Izby Handlowo-Przemysłowej i Dyrektorem Stowarzyszenia Turystyki Misato. Popołudniu natomiast dla delegatów zorganizowano spotkanie z seniorkami, które w ramach aktywizacji wykonują drobne rękodzieło skórzane w Świetlicy Dzielnicowej Onabara w Misato.
Wszystkie spotkania i rozmowy przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze, a doświadczenie i kontakty, które wzięli ze sobą z Japonii przedsiębiorcy, mamy nadzieję, że zaowocują nowymi możliwościami rozwoju ich firm. Czego szczególnie im życzymy.
Dowodem na zdobycie zainteresowania rynku japońskiego swoim przedsiębiorstwem jest przeprowadzony wywiad z panem Tomaszem Tarnawskim (Las-Kalisz Sp. z o.o.) w mieście Misato przez lokalnych dziennikarzy.
Tekst: Katarzyna Grobelna