Wydarzenie, które miało miejsce 1 czerwca 2024 r. było wyjątkowe, ponieważ na potrzeby Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” powstał pierwszy w historii pełnometrażowy musical. Jego kanwą była znana baśń o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, napisana przez braci Grimm.
Dzięki współpracy Justyny Skoczek (libretto) i Adama Lepki (muzyka) powstała historia w nowym wydaniu – Śnieżka 2.0.
Musical to dzieło sceniczne wymagające olbrzymiego zaangażowania wielu ludzi, muzycznej samodyscypliny, ale przede wszystkim działania zespołowego.
Niczego nie zabrakło w popołudniowy Dzień Dziecka. W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu miała miejsce prapremiera musicalu. Spośród przeszło dwustu chórów Śpiewającej Polski, do projektu zostało wybranych siedem (jak siedmiu krasnoludków…). Tym bardziej udział chóru IZYDORKI z regionu południowej Wielkopolski należy rozpatrywać w kategorii dużego wyróżnienia. W wydarzeniu wystąpili również soliści, aktorzy. W kreację aktorską żeglarki wcieliła się Marysia Szubert z chóru Izydorki. Swoją rolę odegrała wyśmienicie.
Nad całością wydarzenia czuwała Dyrektor Programowa i Artystyczna Programu Śpiewająca Polska, niezastąpiona Izabela Polakowska-Rybska. Reżyserem wydarzenia była Hanna Marasz-Fiugajska.
Przygotowania do musicalu wymagały ogromu wytężonej pracy, wielogodzinnych prób nad utworami i ruchem scenicznym. Członkowie wszystkich siedmiu chórów byli zaszczyceni uczestnictwem w tak monumentalnym wydarzeniu. Był to nie tylko zaszczyt, ale i okazja do spędzenia czasu bogatego w piękne doświadczenia muzyczne, zawierania nowych przyjaźni i rozbudowy naszej społeczności chóralnej.
Sala główna NFM-u wypełniona była po brzegi wspaniałą widownią. Wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci chórzystów, ich rodziców, rodzeństwa, znajomych, których nie zabrakło w tym wyjątkowym i niepowtarzalnym dla Izydorków czasie.
Tekst: Klaudia Szubert
Zdjęcia: Joanna Stoga/NFM, zbiory prywatne