W środę, 26 czerwca br., rozpoczęliśmy w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie realizacje projektu dofinansowanego ze środków MKiDN „Tu jest moje miejsce” z programu Partnerstwo dla książki.
Pierwszym działaniem jest cykl warsztatów rękodzieła pn. Golińskie Snutki”.
Snutka golińska – rodzaj haftu ludowego powstały i rozwijający się prawdopodobnie od połowy XIX wieku na terenie całej Wielkopolski z charakterystycznymi motywami ażurowymi powstałymi poprzez wycięcie zbędnego materiału po ukończeniu haftowania. Nazwa haftu pochodzi od sposobu jego wykonywania, a dokładniej od najistotniejszej czynności podczas pracy – nasnuwania. Wielkopolski haft snutkowy, nazywany również snutką golińską jest jedną z odmian haftu ludowego spotykaną do dnia dzisiejszego na terenie Wielkopolski. Jego występowanie można zaobserwować głównie w powiecie jarocińskim w miejscowościach Jarocin i Golina, dzięki czemu zawdzięcza on swoją nazwę. Cały cykl tworzenia jednego haftu przebiega w dziewięciu etapach!
Dyrektor Ewa Bukowska powitała przybyłych gości i uczestników, a w szczególności panią Mariolę Koczorowską, Naczelnika Wydziału Promocji i Współpracy w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.
Warsztaty poprowadziły panie: Jolanta Łukaszewska z Goliny, która tym haftem zajmuje się od 25 lat i za jego propagowanie otrzymała Odznakę Honorową od Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Zofia Talarowska, która od 35 lat haftuje snutkami i uczy kolejne pokolenia.
W 2022 r. snutki zostały wpisane na listę narodowego dziedzictwa kulturowego.
Grupa 15 osób będzie pracowała nad haftem do końca września.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.