W sobotę 10 maja 2025 r. bibliotekarze, czytelnicy i sympatycy bibliotek powiatu krotoszyńskiego spotkali się na wspólnym wyjeździe. Była to nasza jedenasta wspólna podróż do miejsc historycznych i literackich Polski. Tym razem wybraliśmy się do Poznania, stolicy Wielkopolski.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w Bibliotece Raczyńskich, jednej z pierwszych bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”. Na miejscu spotkaliśmy się z miłym i serdecznym przyjęciem Pań bibliotekarek, które przybliżyły nam historię i dzień dzisiejszy biblioteki. Przy Placu Wolności znajduje się także Bazar, który był centrum polskiego życia społeczno-kulturalnego w Poznaniu, w okresie zaborów.
Nie mogło zabraknąć także wizyty na odremontowanym Starym Rynku, gdzie wśród tłumu turystów, o godz. 12.00 na ratuszowej wieży pojawiły się koziołki, jeden z symboli Poznania. Mogliśmy także podziwiać barokową Bazylikę kolegiacką (Farę Poznańską).
Kolejnym punktem naszego programu była wystawa malarstwa „Józef Chełmoński 1849-1914”. Organizacja tego wyjątkowego wydarzenia była możliwa przy współpracy trzech największych i najstarszych muzeów narodowych w Polsce: warszawskiego, krakowskiego
i poznańskiego. Chronologiczny układ prac w muzealnych przestrzeniach, podzielony na najważniejsze etapy biografii, ukazuje dynamikę twórczości artysty. Chełmoński tworzył prawdziwe arcydzieła przedstawiające polską wieś, ukazując życie zwykłych chłopów. Pokazywał biedę, trud pracy na roli i dokumentował elementy codzienności; rozpędzone konie, sceny z polowań, wiejskich targów, a także pejzaże o różnych porach dnia i roku. Obrazy nasycone są symbolami i metaforami, ukazując emocjonujące opowieści, skłaniają
do refleksji. Wśród wystawionych dzieł, największe zainteresowanie wzbudzały takie obrazy jak: Babie lato, Bociany, Kuropatwy i Czwórka.
Naszą literacko-artystyczną podróż po Poznaniu zakończyliśmy w historycznej przestrzeni Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, czyli w Bramie Poznania - pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego. Brama Poznania ukazuje nowy kierunek zwiedzania. Historia prezentowana jest tu w wyjątkowy sposób. Przez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety i wizualizacje można
tu poczuć klimat dawnych dziejów w nowoczesnej, interaktywnej formie, odbyć fascynującą podróż w czasie, od początków państwa polskiego poprzez wielowiekową historię tego miejsca po współczesność.
W pobliżu muzeum znajduje się także ważne dla naszej historii miejsce, jakim jest Katedra Poznańska zbudowana w XIII wieku przez wieki była głównym kościołem Polski. W katedrze znajduje się Złota Kaplica, miejsce pochówku pierwszych władców Polski.
Tekst: Alina Kajewska
Foto: Marlena Nabzdyk