Numer projektu: FENX.02.04-IW.01-0041/25
Całkowita wartość projektu: 206 082,00 PLN
Wartość dofinansowania: 162 207,14 PLN
Przedmiotem projektu jest opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Krotoszyn.
Zadanie dofinansowane jest w ramach działania:
FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom priorytetu Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu priorytetu
FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Opracowanie MPA ma na celu przygotowanie miasta na skutki zmian klimatycznych, ochronę mieszkańców i infrastruktury oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju.
Grupami docelowymi przedmiotowego projektu są przede wszystkim mieszkańcy miasta Krotoszyn, ale także organizacje pozarządowe, przedstawiciele biznesu, organizacje naukowe i eksperckie, instytucje rządowe i agencje odpowiedzialne za ochronę środowiska, media. Wśród interesariuszy wskazać można przede wszystkim Miasto i Gminę Krotoszyn realizującą zadania własne i zlecone określone przepisami ustawy o samorządzie gminnym, w tym działania zaspokajające zbiorowe potrzeby społeczności lokalnej. Jedną z głównych potrzeb jest zapewnienia odpowiednich warunków do życia oraz możliwości do rozwoju miasta i jego mieszkańców, w tym również dążenie do zapewnienia zoptymalizowanych warunków w ujęciu funkcjonalnym, środowiskowym i klimatycznym, będących przedmiotem MPA.
MPA jest strategicznym narzędziem zwiększającym odporność miasta na zmiany klimatu poprzez: reakcję na rosnące ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych (upały, susze, powodzie), ochronę zdrowia, życia i mienia mieszkańców, utrzymanie jakości życia mimo zmian klimatycznych, wzmocnienie infrastruktury i zieleni miejskiej, uwzględnienie adaptacji w długofalowym planowaniu rozwoju miasta, realizację celów zrównoważonego rozwoju, plan powstanie we współpracy z zespołem zadaniowym, zostanie poddany procedurze SOOŚ i przyjęty uchwałą Rady Miejskiej.
W ramach projektu przewidziano działania z zakresu partycypacji społecznej oraz budowania świadomości społecznej w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Planuje się kampanie informacyjno-promocyjne, w tym w mediach społecznościowych, konferencje, konkursy dla uczniów szkół. Działania partycypacyjne umożliwiają zaangażowanie społeczności lokalnej w proces planowania i realizacji działań zaplanowanych w projekcie. Tworzą one platformę do wymiany informacji, opinii i pomysłów, co zwiększa akceptację projektu, angażuje mieszkańców i umożliwia dostosowanie działań do ich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu społeczność lokalna ma większy wpływ na jego przebieg, co przyczynia się do osiągnięcia celów projektu. Dobór i forma działań pozwoli dotrzeć do różnych grup społecznych, uwzględniając różnice wynikające z wieku, płci, ograniczeń związanych z niepełnosprawnościami i stopnia zaawansowania cyfrowego. Integralną częścią każdej informacji będzie wyjaśnienie procesu zmian klimatycznych i ich wpływu na życie człowieka, z naciskiem na konieczność podjęcia działań zmierzających do adaptacji i ograniczaniu zmian klimatu.
W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące wskaźniki:
Liczba opracowanych ekspertyz, ocen, analiz, koncepcji, studiów - 1 szt.
Liczba miast wspartych w zakresie adaptacji do zmian klimatu - 1 szt.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
ZGŁASZANIE INFORMACJI O NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH
Istnieje możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Wdrażającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych (KPP).
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres:
· Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub
· Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub
· Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
2. skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
3. formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
4. mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.