Chór Izydorki spełnił kolejne marzenie. Po niezapomnianej podróży do Hiszpanii przyszedł czas na Włochy. Tym razem chórzystki miały zaszczyt wziąć udział w Festiwalu Chóralnym Verona Garda Estate (3-7 lipca 2025 r.) Jest to międzynarodowe wydarzenie muzyczne organizowane od 2007 roku w rejonie jeziora Garda, niedaleko Werony.
Festiwal miał na celu wspieranie dialogu międzykulturowego poprzez wspólne koncerty chórów z różnych stron świata. To również był czas na wymianę doświadczeń artystycznych z zespołami oraz poznanie włoskiej kultury i tradycji muzycznej.
Chór zatrzymał się w małej włoskiej miejscowości Soave koło Werony. Koncerty odbywały się w wyjątkowej atmosferze, zabytkowych kościołach, które były idealnym miejscem dla miłośników chóralistyki takich jak: w Pieve di San Pancrazio, Pozzo di San Giovanni Lupatoto, czy Santa Maria di Zevio. Muzyczne uczty kończyły się wspólnym wykonaniem dwóch utworów: „Oda do radości” L. van Beethovena i „Signore delle Cime” B. de Marziego. Finałową częścią koncertu była IX Symfonia Beethovena, oparta na tekście Friedricha Schillera. Utwór został wykonany przez wszystkie chóry biorące udział w festiwalu pod dyrekcją Klaudii Szubert.
Koncert finałowy w kościele San Bortolo delle Montagne był uroczystym zwieńczeniem muzycznego wydarzenia. W zabytkowym wnętrzu świątyni zabrzmiały dzieła sakralne w wykonaniu znakomitych zespołów z Francji, Szkocji, Włoch i Polski.
Spotkania z muzyką chóralną zgromadziły licznych melomanów, tworząc atmosferę skupienia i wzruszenia, godną wyjątkowego miejsca i okazji. Były to niezapomniane chwile, które warto zatrzymać w pamięci.
Poza niezapomnianymi koncertami w bardzo wyjątkowych miejscach był też czas na poznanie architektury, tradycji i włoskiej kultury. Chórzyści zachwycali się urokliwymi miasteczkami: Peschiera del Garda, Werona, Vicenza, Lazise, Riva del Garda, Sirmione - „perły jeziora Garda”. Był też czas na spacer po Soave, zwiedzanie kościoła Monte Berico, czy rejs statkiem wokół półwyspu Sirmione.
Wyjazd mógł odbyć się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnie dla Biadek oraz Szkołą Podstawową im. M. Kopernika w Biadkach, a patronat objęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne.
Ten wyjątkowy festiwal był nie tylko okazją do zaprezentowania piękna muzyki polskiej przed międzynarodową publicznością, ale także doskonałą okazją, by promować miasto i gminę Krotoszyn na międzynarodowej scenie muzycznej. Ludziom dobrego serca serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe (Stowarzyszenie Wspólnie dla Biadek, Bank Spółdzielczy w Krotoszynie, Parafia pw. Św. Izydora Oracza w Biadkach) i organizacyjne, dzięki któremu ten wyjątkowy wyjazd mógł dojść do skutku. Pomoc ma ogromny wpływ na rozwój naszego chóru i promocję naszej lokalnej kultury na arenie międzynarodowej.
Tekst i zdjęcia: Klaudia Szubert