W polskim kalendarzu historycznym dni 11 i 12 lipca mają szczególne znaczenie. To czas zadumy i hołdu dla ofiar tragicznych wydarzeń z przeszłości, które na zawsze odcisnęły piętno na dziejach naszego narodu.
11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień 11 lipca upamiętnia ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939–1946. To narodowe święto ustanowione zostało, by oddać hołd tym, którzy zginęli w wyniku brutalnych czystek etnicznych, w szczególności podczas tzw. „krwawej niedzieli” na Wołyniu w 1943 roku.
12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień później, 12 lipca, obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia mieszkańców polskich wsi, którzy w czasie II wojny światowej byli ofiarami represji i zbrodni. Cierpieli i ginęli za pomoc niesioną partyzantom oraz cywilom, wykazując się niezłomną postawą i odwagą. Ich poświęcenie i walka o wolność zasługują na wieczną pamięć.
Z tej okazji zachęcamy wszystkich mieszkańców do wywieszenia flagi narodowej jako wyrazu naszej wspólnej pamięci i szacunku dla ofiar tych dramatycznych wydarzeń. Niech biało-czerwona flaga będzie symbolem jedności, wdzięczności i troski o prawdę historyczną.
Pamiętajmy. Niech ta pamięć będzie żywa – w naszych domach, sercach i codziennych gestach.