Ocalić od zapomnienia - każdy z nas zna wartość tej poetyckiej zbitki słów, ale dla każdego zawiera ona inne treści.
W lipcu 2022 roku Fundacja Korba z Poznania rozpoczęła prace związane z wydaniem Katalogu Pieśni Krotoszyńskich. Chodzi o ocalenie od zapomnienia ginącej, śpiewaczej, ustnej tradycji. Celem jest powstanie archiwum śpiewanych i kultywowanych pieśni.
Do udziału w nagraniach zaproszone zostały także KOBIERZANKI.
22 sierpnia 2022 roku w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie zawitała ekipa z Fundacji KORBA i dokonano nagrań. Cały zespół wykonał pieśni: „Żołędzie”, „Ni ma jak to chłop młody” i „Chłopacy, chłopacy” z akompaniamentem akordeonu oraz a capella: „Oj ty kochaneczku”, „Siedzi sowa na stodole” i „Wszyscy z pola jadą”. Panie Maria Konieczna i Jadwiga Grzesiek w duecie wyśpiewały Wiwat z „Wesela Kobierskiego”. Agnieszka Jędrkowiak zaprezentowała pieśni: „Córko moja” oraz „Com zarobiła”. Akompaniatorem była pani Barbara Gościniak. Pieczę nad nagraniem sprawowała śpiewaczka ludowa wywodząca się ze Zdun, a zaangażowana w działania fundacji KORBA- Malwina Paszek.
W GL Krotoszyn czytamy: „Krotoszyn posiada wyjątkową tradycję. Repertuar wiejski występuje bowiem w mieście w niezmienionej formie. Jedność repertuaru folklorystycznego wsi i miasta wymaga szczególnej uwagi. Pieśni krotoszyńskie badane były przez wielu etnomuzykologów już od lat 40. XX wieku”.
I tego się trzymajmy: ocalajmy od zapomnienia nasz ludowy repertuar bo jest niepowtarzalny, jedyny, po prostu nasz!
Tekst: Aleksandra Leja