W dniach 2-6 września 2022 r. Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła przy wsparciu władz Miasta i Gminy Krotoszyn zorganizowało wyjazd do Mejszagoły. Głównym celem wyjazdu był Jubileusz 30-lecia podpisania umowy partnerskiej między naszymi miastami. Władze Krotoszyna reprezentował zastępca burmistrza Ryszard Czuszke. W wyjeździe uczestniczyli członkowie stowarzyszenia, radni MiG Krotoszyn oraz osoby wspierające stowarzyszenie. Najważniejsze spotkanie z tej okazji odbyło się w polskim Gimnazjum w Mejszagole. Podsumowano historię przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła, którą przedstawił prezes Towarzystwa Tadeusz Stachurski, w obecności zaproszonych osób, które były obecne przy realizacji pomocy Krotoszyna dla Mejszagoły. Obecni byli nauczyciele tej szkoły, starosta mejszagolski Andrzej Adamejtis, poprzedni starosta Stefan Orszewski, oraz nowa pani dyrektor szkoły Wioleta Brodawska. Wręczono podziękowania, listy gratulacyjne i upominki. Szczególnie przeżywały spotkanie dwie panie "Zasłużone dla Krotoszyna": Alfreda Jankowska - była dyrektor polskiej szkoły oraz Teresa Matukańska - była nauczycielka szkoły i wieloletnia radna rejonu wileńskiego. Uhonorowani zostali również starosta Zygmunt Wierbajtis oraz obecna na uroczystości wicemer rejonu wileńskiego Lucjana Binkiewicz. Było wiele wrażeń, wspomnień, słów od wyróżnionych osób. Po spotkaniu, w miejscowej kawiarni, wspólnie przy "szwedzkim stole" w liczbie ok. 60 osób odbył się poczęstunek.
Przed spotkaniem w Gimnazjum odwiedziliśmy grób ks. prałata Józefa Obrembskiego, przyjaciela Krotoszyna nazywanego "patriarchą Litwy" oraz muzeum jego imienia. Zapaliliśmy znicz na jego nagrobku. Przekazaliśmy pamiątki z Krotoszyna. Zwiedziliśmy centrum rzemiosła tradycyjnego w Dworze Houwaltów i kościół parafialny.
W niedzielę wszyscy uczestnicy wyjazdu brali udział w "święcie plonów" gminy Mejszagoła w sąsiedniej Korwi. Na początek msza święta w imieniu rolników w zabytkowym kościele a potem przemarsz na plac przy obecnym przedszkolu, które w poprzednich latach pomogliśmy wyremontować. Zabraliśmy ze sobą piękny bochen chleba z Krotoszyna oraz wieniec dożynkowy, które wręczyliśmy na uroczystości staroście i zastępcy pani mer rejonu wileńskiego. Obejrzeliśmy występy różnych zespołów ludowych, m.in. słynne "Czerwone Mąki", znane w Krotoszynie "Mejszagolanki", zespoły dziecięce i młodzieżowe, solistów. Byliśmy bardzo serdecznie witani na "dożynkach" jako goście z Polski. Było bardzo miło.
W sobotę mieliśmy dzień na zwiedzanie Wilna. Jego zabytków, cmentarza na Rossie, miejsc związanych z Polakami: A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J. Kraszewskim, itd. Pojechaliśmy do dawnej stolicy Litwy - Trok. Zwiedziliśmy zamek na wyspie, kupiliśmy pamiątki, wyroby miejscowych mieszkańców. Konsumowaliśmy jadło miejscowych mieszkańców, grupy etnicznej Karaimów, szczególnie Kibiny. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy, celem zakupów, największy market na Litwie - Akropolis, w którym nawet latem można jeździć na łyżwach na lodowisku.
Było wiele jeszcze innych atrakcji podczas wyjazdu, na inne zabrakło czasu. Ale będzie okazja w przyszłym roku!
Litewska relacja z wizyty polskiej delegacji w Mejszagole w linku poniżej:
Tekst i udostępnienie zdjęć: Tadeusz Stachurski