Od listopada 2018 roku pod budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego stoi wartownia, będąca rekonstrukcją budek strażniczych, jakie znajdowały się przed obiektami wojskowymi i willami oficerów miejscowego garnizonu pod koniec zaborów. Drewniana rekonstrukcja została wykonana przez Sebastiana Śwista – pracownika naszego muzeum – jako element scenografii podczas inscenizacji walk powstańczych, organizowanych w ramach „Wehikułu Czasu” pod koniec listopada 2018 roku. Podstawą do wykonania wartowni były liczne fotografie i pocztówki krotoszyńskie, znajdujące się w naszych zbiorach.
Miesiąc później postanowiliśmy wykorzystać budkę na potrzeby niewielkiej ekspozycji plenerowej. W setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowaliśmy w niej wystawę „Powstańcy Wielkopolscy”, będącą szerokim wykazem lokalnych uczestników zrywu. Ponadto realizowaliśmy w wartowni projekt „Krotoszyńskie Karty Niepodległości”, polegający na codziennym wystawianiu w budce ulotek poświęconych kolejnym wydarzeniom z Krotoszyna i okolic w okresie powstania i walk o niepodległość. Kartki mieszkańcy mogli zabierać i kolekcjonować poprzez regularne wizyty w muzeum.
Pod koniec sierpnia 2019 roku w wartowni pojawiła się kolejna ekspozycja – tym razem związana z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej i 80-tą rocznicą walk o nasze miasto. Wystawa zatytułowana „Organizacja i obsada personalna obrońców Krotoszyna we wrześniu 1939 r.” prezentowała listy oficerów i żołnierzy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej oraz lokalnych batalionów Obrony Narodowej, którzy wzięli udział w walkach września 1939 roku. Ekspozycja miała trwać do jesieni 2021 roku – czyli do 100-nej rocznicy przybycia 56. Pułku Piechoty do Krotoszyna, postanowiliśmy jednak ją przedłużyć.
Pod koniec października 2022 roku plansze w wartowni zostały uszkodzone, przez co musieliśmy je zdjąć. Ponieważ stan techniczny budki jest zadowalający, postanowiliśmy ją jeszcze raz wykorzystać na potrzeby ekspozycyjne. W połowie stycznia 2023 roku rozpoczęliśmy w wartowni wystawę poświęconą historii krotoszyńskiego garnizonu. Ekspozycja „Dzieje krotoszyńskiego garnizonu” na trzech planszach prezentuje historię stacjonujących w mieście formacji i listę ich dowódców oraz dzieje miejscowych obiektów wojskowych. Plansze opracował Piotr Mikołajczyk.
Podobnie jak w wypadku poprzednich wystaw, będziemy wdzięczni za wszelkie udokumentowane uzupełnienia. Ekspozycja w wartowni potrwa do przyszłego roku.