W dniach 14.09.-19.09.2023r. Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła zorganizowało coroczny wyjazd na Litwę do zaprzyjaźnionej Mejszagoły. W wyjeździe uczestniczył I Zastępca Burmistrza Krotoszyna Pan Ryszard Czuszke, członkowie towarzystwa oraz chętne osoby i sympatycy.
Coroczny wyjazd ma na celu podtrzymanie więzi z Polakami zamieszkałymi w rejonie wileńskim. Odbywa się to poprzez odwiedziny, spotkania, zwiedzanie Wilna i rejonu wileńskiego, bliskość z historią tych ziem oraz udział w imprezach integracyjnych.
W drodze do Wilna uczestnicy wyjazdu zwiedzili miejscowość Druskieniki znajdującej się blisko granicy z Polską. Jest to zabytkowa miejscowość, a także słynne uzdrowisko nad Niemnem, z którego korzystał sam Marszałek Józef Piłsudzki.
W sobotę uczestnicy wycieczki wzięli udział w dożynkach rejonu wileńskiego odbywających się w miejscowości Skojdziszki, niedaleko granicy z Białorusią. Starosta Mejszagoły A. Adomajtis zaprosił gości z Krotoszyna do stoiska Mejszagoły, gdzie mogli oni spróbować regionalnych potraw, a także znaleźć czas na odpoczynek i rozmowy. Spotkali się również z władzami rejonu wileńskiego liczącego ok. 130.000 ludności w 24 gminach.
Uczestnicy jeden dzień poświęcili na zwiedzanie Wilna i okolic, a wieczorem na placu Katedralnym obejrzeli na żywo tańczących poloneza Polaków (około 200 par) w strojach narodowych i historycznych.
W poniedziałek 18 września krotoszynianie dotarli do Mejszagoły, gdzie odwiedzili przedszkole polsko-litewskie, do którego uczęszcza 60-cioro dzieci. Następnie udali się do muzeum poświęconemu pamięci ks. prałata Józefa Obrembskiego, gdzie zapalono znicze na jego grobie. Delegacja z Polski przekazała środki finansowe pochodzące od osób deklarujących wpłatę 1,5% od podatku na utrzymanie „pałacyku”. Następnie goście z Krotoszyna odwiedzili szkołę, gdzie spotkali się z dziećmi i młodzieżą, nauczycielami oraz dyrekcją szkoły. Młodzież szkolna przygotowała specjalny występ dla gości z Krotoszyna.
Szkole przekazano środki finansowe z 1,5% odpisu podatkowego na rzecz TPK-M od osób zdeklarowanych oraz upominki dla dzieci i młodzieży. Na koniec dyrektor szkoły polskiej Pani Wioleta Brodowska zaprosiła wszystkich na wspólny obiad.
Tekst i udostepnienie zdjęć:
Prezes TPK-M
Tadeusz Stachurski