W dniu 9 stycznia br. w Sejmie RP odbyła się debata panelowa seniorów z bezpośrednią transmisją. Była bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności seniorów z całej Polski i Polaków seniorów poza granicami kraju. W wydarzeniu wziął udział Jan Leszek Pawlik, członek Gminnej Rady Seniorów w Krotoszynie, Stowarzyszenia Polska 2050 oraz założyciel Klubu Seniora Polska 2050 w Krotoszynie.
Debatę zorganizował Uniwersytet Trzeciego Wieku Polska 2050. Udało się tam zjednoczyć wokół tezy „Rzeczpospolita Seniorów” cztery strony USTAWODAWCZĄ – WYKONAWCZĄ – EKSPERCKĄ i SPOŁECZNĄ z organizacji senioralnych uczestniczących w debacie.
Celem debaty było wspólne nakreślenie kierunków działań w aspekcie kryzysu demograficznego. Na debatę zaproszono przedstawicieli klubów poselskich Sejmu RP X kadencji oraz Panie Marzenę Okła–Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej i Agnieszkę Buczyńską, Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
W roli panelistów udział wzięli:
- Pani Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów;
- Pani Krystyna Lewkowicz – Prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku;
- Pan Zbigniew Tomczyk – Prezes Stowarzyszenia Obywatelski Parlament Seniorów;
- dr Marek Bochowicz – Zastępca Prezesa Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rada Seniorów.
Ekspertami byli:
- Elżbieta Góra – członek Rady programowej UTW 2050. Organizatorka projektu polityki senioralnej i debat „Seniorzy mają Głos”;
- Paweł Kubicki – Katedra Polityki Społecznej Szkoły Głównej Handlowej.
Debatę prowadzili:
- Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów;
- Założyciel Klubów Seniora Polska 2050 – Andrzej Stawiński.
Paneliści odpowiadali na pytania prowadzących debatę, które były uzupełniane wystąpieniami z sali konferencyjnej Sejmu RP.
Zadano 4 pytania:
- Jak wyzwolić społeczny potencjał seniorów?
- Czy organizacje senioralne mogą wpłynąć na prace legislacyjne ułatwiające podjęcie pracy zawodowej przez seniorów tak, by opłacało się to i seniorom, i pracodawcy, i Polsce?
- Jakie konkretne działania wolontariackie mogą być inspirowane przez organizacje senioralne tak by seniorzy czuli się potrzebni i ważni dla społeczeństwa?
- Jakie działania, inspirowane przez samorządy lokalne, mogliby podjąć seniorzy? Jakie potrzeby są w społeczności lokalnej, które mogłyby być realizowane przez seniorów?
Na debacie – pierwszej tego typu w historii aktywności seniorów – uwypuklały się odpowiedzi związane z wyzwoleniem społecznego potencjału seniorów tak, aby mogli w większym stopniu generować wartość dodaną, a nie byli tylko kosztem dla państwa. Wybijała się wspólna myśl, iż kompleksowe podejście do wyzwań, jakie stoją przed seniorami wymagają zgodnej współpracy stron ustawodawczej, naukowej i społecznej. Kryzys demograficzny polegający na gwałtownym wzroście udziału seniorów 60/65+ w społeczeństwie jest olbrzymim zagrożeniem dla umowy społecznej zapewniającej stabilność wypłat emerytur i funkcjonowania struktur państwowych dotyczących seniorów.
Aktualnie Kluby Seniora Polska 2050 i UTW 2050 są już po spotkaniu on-line, gdzie dyskutowano w temacie „Debata po debacie”. Do panelistów skierowano prośbę o 6 myśli z debaty najważniejszych dla reprezentowanych przez siebie środowisk seniorów.
Link do debaty panelowej "Rzeczpospolita Seniorów": https://www.youtube.com/watch?v=fE7G8OOswso.
Zapraszamy do udziału w zajęciach UTW 2050 i akcesji do Klubu Seniora Polska 2050.
Tekst: Jan Leszek Pawlik (wykorzystano m.in. materiał Pani Elżbiety Góry z Klubów Seniora Polski 2050).
Zdjęcia: Kluby Seniora Polska 2050 - Danuta Matuszkiewicz, Janina Sporna, Roman Mazur + inni, dzięki ich uprzejmości.