17 października 2024 r.
Z wielką przyjemnością chcielibyśmy Państwu przedstawić zrealizowany przez telewizję NHK World materiał na temat Turnieju Sumo Tradycyjnego z Wysp Oki oraz udziału w zawodach i osobistych wrażeniach członka naszej delegacji Antoniego Grendy. Niezwykle interesujący jest fakt, że reportaż był także przygotowywany w Krotoszynie oraz rodzinnym mieście Antoniego Kobylinie.
Emisja na kanale NHK World będzie powtarzana jeszcze kilka razy na przestrzeni najbliższych tygodni, ale materiał można też zobaczyć na stronie internetowej pod zamieszczonym poniżej linkiem. Zachęcamy do oglądania!
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/videos/20241016210312599/
25 września 2024 r.
Na zaproszenie Okinoshimy delegacja z Miasta i Gminy Krotoszyn reprezentowana przez panią Burmistrz – Natalię Robakowską wraz z delegatami Polskiego Związku Sumo i trzema zawodnikami odwiedziła archipelag Wysp Oki. W roku 2024 przypada jubileusz 20-lecia japońskiego miasta partnerskiego Krotoszyna – Okinoshimy, która utworzona została 1 października 2004 roku z położonych na wyspie mniejszych miejscowości: Saigō, Fuse, Goka oraz Tsuma.
Delegacja gminna samorządowa odbyła rozmowy w urzędzie miasta Okinoshima, spotkała się z dyrekcją jednej ze szkół współpracujących ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie – Gimnazjum Tsuma, odwiedziła placówki: Biblioteki Publicznej w Okinoshimie i Biura Zarządzania Geoparkiem UNESCO Wysp Oki. Rozmawiano na temat dalszej współpracy miast oraz kierunku jej rozwoju przy uwzględnieniu potrzeby nawiązania bliższych kontaktów wśród naszych społeczności.
Miłym zaskoczeniem było przybycie do Okinoshimy p. Akane Kurody, p. Mariko Sumi oraz p. Takuya Saito – przedstawicielek firmy Ohchi Yamakujira z Misato oraz dyrektora firmy Cregio Partners z Hiroshimy, którzy wizytowali Krotoszyn w zeszłym roku w listopadzie, będąc nie tylko gośćmi Miasta i Gminy Krotoszyn, ale i firmy Las-Kalisz sp. z o. o. Przedsiębiorcy spotkali się z delegacją z Krotoszyna, przekazując informację o planach na dalszą współpracę i wspominając pobyt w naszym mieście.
Z okazji podniosłego wydarzenia w dniach 14-15 września br. zorganizowany został Turniej Sumo Tradycyjnego Wysp Oki tzw. koten zumo. Zawodnicy sumo z Polski, dzięki uprzejmości przewodniczącego komitetu organizacyjnego turnieju – p. Osamu Yoshiyamy, zostali dopuszczeni do walk jako „honorowi” mieszkańcy dzielnicy Yamada. Przebieg wydarzenia był mocno związany z rytuałami religijnymi, które nadawały podniosłego charakteru zmaganiom sumitów. Polacy, przed wejściem na dohyo, przyjęci zostali przez społeczność dzielnicy Yamada w swoje szeregi, nauczono ich odpowiednich ruchów i zachowania, a wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze. Jeden z zawodników – Mateusz Sawicki – wygrał pięć pojedynków pod rząd, co zapewniło mu zdobycie nagrody specjalnej. Z kolei każdy krok Antoniego Grendy – młodego sumity z Kobylina, śledzony był przez największą japońską telewizję krajową – NHK (Nippon Hōsō Kyōkai).
W drodze powrotnej do Polski, spotkano się z radcą Ambasady RP w Tokio – p. Tomaszem Gwozdowskim oraz p. Urszulą Osmycką – Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio. Podczas tej wizyty omówiono bardzo dużą aktywność Krotoszyna w rozwijaniu działań z japońskim miastem siostrzanym i aspekt stałego wdrażania mieszkańców w kulturę i tradycję Japonii poprzez sport (sumo) oraz organizację Festiwalu Japońskiego. Zwrócono uwagę na planowaną obecność i promocję miasta podczas Światowej Wystawy EXPO 2025 Osaka Kansai. Słowa uznania padły także pod działaniami skierowanymi na poznawanie kultury polskiej przez mieszkańców Wysp Oki – prowadzone zajęcia przez koordynatorkę współpracy z ramienia Okinoshimy - Izabelę Raczyńską: tworzenia wydmuszek, wydzieranek polskich, czytanie książek w języku polskim, czy giełdę winyli z utworami Chopina.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Grobelna