Szanowni Mieszkańcy
Urząd Miejski w Krotoszynie informuje, żew dniach od 13 do 25 lutego 2025 r. prowadzona będzie akcja roznoszenia decyzji podatkowych w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, łącznego zobowiązania pieniężnego na rok 2025.
Na terenie miasta Krotoszyna decyzje podatkowe będą roznoszone przez pracowników urzędu, natomiast na terenie gminy przez sołtysów danej wsi. Powyższe uprawnienie wynika z art. 144 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.
Decyzje doręczane będą od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 20.00.
W dni powszednie doręczanie korespondencji przez urzędnika odbywać się będzie po godzinach jego pracy.
Uwaga! Przypominamy, że doręczyciele – pracownicy Urzędu – nie pobierają żadnych opłat. Ich zadaniem jest wyłącznie dostarczenie przesyłki.
Każdy pracownik posiada identyfikator i na żądanie podatnika ma obowiązek go okazać. Osoby odbierające decyzje prosimy o składanie czytelnych podpisów na potwierdzeniu odbioru.
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Finansowo-Budżetowego Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Numery telefonów znajdują się w decyzjach podatkowych. Podatnicy opłacający podatek od nieruchomości na terenie miasta Krotoszyna mogą dzwonić pod numer 62 722 74 84, natomiast osoby posiadające nieruchomości lub grunty rolne na terenie gminy Krotoszyn – pod numer 62 722 74 50.
Urzędnik może zostawić przesyłkę u sąsiada, pod warunkiem że okaże on pisemne upoważnienie od adresata, uprawniające go do odbioru decyzji podatkowej. Upoważnienie to zostaje zabrane przez doręczyciela.
Zachęcamy do wyboru jednej z poniższych form płatności:
- bankowość elektroniczna – podatek można opłacić bez wychodzenia z domu, dokonując przelewu na indywidualne konto wskazane w decyzji podatkowej (dotyczącej podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego).
- oddziały banku i placówki pocztowe – płatności można dokonać w oddziale Santander Bank Polska S.A. w Krotoszynie oraz w placówkach Poczty Polskiej na terenie gminy Krotoszyn, bez ponoszenia dodatkowych opłat.
- strona internetowa – zobowiązania podatkowe można regulować za pośrednictwem serwisu mObywatel.gov.pl. i eboi.um.krotoszyn.pl.
Przypominamy, że od 1 kwietnia 2022 r. w kasie Urzędu Miejskiego w Krotoszynie nie jest przyjmowana gotówka. Możliwa jest natomiast płatność bezgotówkowa – kartą płatniczą lub telefonem – w godzinach 8:00–15:00, od poniedziałku do piątku.
Ponadto, na terenie gminy sołtysi danej wsi prowadzą pobór podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego za 2025 rok w formie gotówkowej.
Wraz z doręczeniem decyzji podatkowych otrzymają Państwo ulotkę zawierającą informacje o budżecie gminy na 2025 rok, zasadach rozliczania PIT, Karcie Mieszkańca oraz aplikacji mMieszkaniec. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie https://krotoszyn.budzetyjst.pl/ oraz https://krotoszyn.mkarta.org/.
Dodatkowa informacja dla posiadaczy psów:
Doręczyciele decyzji podatkowych posiadają krótką informację dla właścicieli psów. Zawiera ona wysokość stawki za posiadanie psa, numer konta bankowego oraz termin płatności.
UWAGA!!!
Zmiany w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.–Co musisz wiedzieć?
Od 1 stycznia 2025 r. zmieniają się zasady opodatkowania miejsc postojowych/garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych (z wyjątkiem tych zajętych na działalność gospodarczą). Zmieni się również wysokość stawek podatkowych w decyzji ustalającej podatek od nieruchomości na 2025 rok, które będą wynosiły stawki mieszkalne.
Osoby fizyczne, które posiadają tytuł odrębnej własności lub współwłasności lokalu przeznaczonego na przechowywanie pojazdów w budynku mieszkalnym (np. miejsca postojowe w garażu podziemnym), nie muszą składać korekty informacji z tego tytułu w 2025 roku.
Podstawą prawną jest ustawa z dnia 19 listopada 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 1757) o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej:
- art. 2 pkt 1 lit. b - Za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.
- art. 5 pkt 1 - Osoby fizyczne, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 6 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożyły odpowiednią informację, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2, z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone.
W przypadku garaży wolnostojących, przepisy pozostają bez zmian – będą one nadal opodatkowane według stawki dla budynków pozostałych.
Garaże zajęte na działalność gospodarczą będą nadal opodatkowane najwyższą stawką właściwą dla takich pomieszczeń.
Uwaga właściciele garaży tzw. "blaszaków" – jeżeli garaż jest w jakikolwiek sposób trwale związany z gruntem (np. kotwami, śrubami), właściciel jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości. Oznacza to, że garaż, który do tej pory był uznawany za niezwiązany trwale z gruntem, od 1 stycznia 2025 r. podlega opodatkowaniu.
Podstawą prawną jest art. 1a ust 1 pkt 2c ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który mówi, że trwałe związanie z gruntem – oznacza takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia jego stabilność oraz odporność na czynniki zewnętrzne, mogące zniszczyć lub przemieścić obiekt.
Co należy zrobić?
Podatniku wypełnij formularz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, który jest dostępny na stronie internetowej - https://bip.um.krotoszyn.pl/a,108657,podatki-2025.htmllub można też pobrać ze strony ministerstwa finansów- https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/.
Wyszukaj formularz IN-1 oraz załączniki ZIN-1; ZIN-2 i ZIN-3 lub jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30 w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie ul. Kołłątaja 7 pokój 44. Numery telefonów dostępne są w decyzjach podatkowych.
Jeśli już poprawnie wypełniłeś formularz, złóż go w Urzędzie. Po dokonaniu korekty naliczenia zobowiązania podatkowego, wyślemy zmienioną decyzję na adres wskazany w złożonej informacji.
Zmiany w podatku od nieruchomości objęły również przedsiębiorców.
W znowelizowanej ustawie doprecyzowano definicje takich pojęć jak budynek, budowla, obiekt budowlany, roboty budowlane oraz trwałe związanie obiektu z gruntem. Zachęcamy do zapoznania się z treścią w/w ustawy i załącznika nr 4, pt. wykaz obiektów, o których mowa w art.1A ust. 1 pkt 2 lit. A ustawy.
Opracowała: Wioleta Kaźmierczak
Zastępca Skarbnika