17 czerwca br. odbył się XIII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krotoszynie. Podczas obrad podsumowano pięcioletnią działalność zarządu, dokonano wyboru nowych władz oddziału oraz określono kierunki działań na kolejną kadencję.
Zjazd otworzył Prezes ustępującego Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krotoszynie, dh Waldemar Florkowski, witając zaproszonych gości, delegatów oraz przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących ze strażakami. W trakcie obrad przedstawiono sprawozdanie z działalności zarządu oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Po zapoznaniu się z ich treścią delegaci jednogłośnie udzielili ustępującemu zarządowi absolutorium, wyrażając tym samym uznanie dla jego dotychczasowej pracy i zaangażowania.
Ważnym punktem zjazdu było wręczenie odznaczeń.
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowany został Maciej Czubak, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Karina Kolska, natomiast Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Marcin Bartkowiak.
Podczas uroczystości wręczono również podziękowania osobom szczególnie wspierającym działalność strażaków ochotników z terenu Gminy Krotoszyn i Miasta Sulmierzyce. Wyrazy wdzięczności za życzliwość, zaangażowanie, wsparcie oraz owocną współpracę otrzymali: Burmistrz Krotoszyna Natalia Robakowska, Burmistrz Sulmierzyc Dariusz Dębicki, Mirosława Kowal, Karina Kolska oraz Urszula Sobierajska.
Szczególne słowa uznania skierowano także do byłych prezesów jednostek OSP, którzy zakończyli pełnienie swoich funkcji w 2026 roku. W trakcie zjazdu wręczono akty nadania godności honorowych w strukturach Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krotoszynie. Dh Julian Jokś otrzymał Akt Nadania Godności Honorowego Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krotoszynie, natomiast dh Andrzej Gniazdowski został uhonorowany Aktem Nadania Godności Honorowego Członka Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krotoszynie.
Delegaci dokonali wyboru nowego, 40-osobowego Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krotoszynie oraz 5-osobowej Komisji Rewizyjnej.
Głos podczas zjazdu zabrała również Burmistrz Krotoszyna, która podziękowała strażakom za ich codzienną służbę, gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom oraz zapewniła o dalszym wsparciu samorządu dla działalności jednostek OSP.
Na zakończenie obrad nowo wybrany prezes, dh Waldemar Florkowski, podziękował ustępującemu zarządowi za dotychczasową działalność i współpracę, a delegatom za okazane zaufanie. Zadeklarował, że nowe władze będą konsekwentnie realizować zadania wyznaczone przez zjazd oraz podejmować działania służące dalszemu rozwojowi i doposażaniu jednostek OSP.
![]()
Krótka relacja z wydarzenia: https://www.facebook.com/reel/1152510060772673/
Tekst: Karina Kolska
Zdjęcia: Gazeta Lokalna - Łukasz Cichy, Sołectwo Gorzupia





















