1. PARTNER (NAZWA,REGION, KRAJ) - Miasto Okinoshima na Wyspie Dogo, Wyspy Oki, Prefektura Shimane, Japonia
* strona internetowa: http://www.town.okinoshima.shimane.jp/www/index.html
2. SPOSÓB NAWIĄZANIA WSPÓŁPRACY:
- wspólna inicjatywa Ambasadora Japonii w RP - Makoto Yamanaki i Burmistrza powstała podczas obchodów 10-lecia Polskiego Związku Sumo,
- wyszukanie przez Makoto Yamanakę, Ambasadora Japonii, Wysp Oki, na których znajduje się najstarsza szkółka sumo,
- wsparcie inicjatywy poprzez sport - sumo (Polski Związek Sumo w Krotoszynie + najstarsza szkółka sumo na Wyspach Oki),
- wizyta w lutym 2015 r. delegacji z Krotoszyna celem nawiązania kontaktów sportowych, kulturalnych i gospodarczych,
- zaproszenie przedstawicieli Wysp Oki i ich wizyta w Krotoszynie podczas obchodów 600-lecia miasta
3. ROK NAWIĄZANIA WSPÓŁPRACY - 2015 r. (luty)
4. RODZAJ DOKUMENTU FORMALIZUJĄCEGO WSPÓŁPRACĘ: Umowa o współpracy; Miasto i Gmina Krotoszyn i miasto Okinoshima, 9 lipca 2016 r.
5. DZIEDZINY REALIZOWANEJ WSPÓŁPRACY:
- ekonomia,
- turystyka,
- historia,
- kultura,
- edukacja,
- sport, szczególny nacisk kładąc na wymianę sportową, która została zapoczątkowana dzięki zawodom sumo
* Uchwała Nr XIV/102/2015 z 29 października 2015 w sprawie współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Krotoszyn a Wyspami Oki [PDF]
* Uroczysta sesja związana z podpisaniem Umowy o współpracy pomiędzy Krotoszynem i miastem Okinoshima
* Delegacja z Wysp Oki i Prefektury Shimane w Krotoszynie
* Delegacja z Wysp Oki i Prefektury Shimane w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie
* Delegacja z Krotoszyna na Wyspach Oki
Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Japońskiej
Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Japońskiej posiada osobowość prawną i zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001027171. Powstało w roku 2023. Siedzibą Towarzystwa jest miasto Krotoszyn.
Towarzystwo współpracuje z organizacjami w Polsce i za granicą.
Celem Towarzystwa jest:
1.prowadzenie działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych stosunków oraz rozwoju współpracy gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej, sportowej i turystycznej pomiędzy Polską a Japonią, a w szczególności pomiędzy zaprzyjaźnionymi gminami partnerskimi tj. Miastem i Gminą Krotoszyn będącą siedzibą Towarzystwa, a japońską gminą partnerską– Okinoshimą (Prefektura Shimane);
2.zapoznawanie społeczeństwa polskiego z życiem społeczeństwa japońskiego, w tym: z gospodarką, kulturą, nauką i historią Japonii.
3.wspieranie działań służących integracji społeczeństwa polskiego ze społeczeństwem japońskim oraz rozwój kontaktów i współpracy pomiędzy narodami,
Towarzystwo swe cele realizuje poprzez:
- inicjowanie, organizowanie i wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, oświatowych, sportowych oraz mających na celu popieranie współpracy gospodarczej, jak i wszelkich innych propagujących i realizujących cele Stowarzyszenia,
- współpracę z polskimi instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi;
- utrzymywanie kontaktów z instytucjami i organizacjami japońskimi, a zwłaszcza z tymi działającymi na terenie Prefektury Shimane, udzielanie im pomocy w szerzeniu wiedzy o Polsce;
- udzielanie pomocy środowiskom polskim w nawiązywaniu kontaktów z interesującymi je środowiskami w Japonii,
- ubieganie się o środki finansowe z zewnętrznych źródeł na realizację celów określonych w Statucie,
- organizowanie i wspieranie: przedsięwzięć o charakterze informacyjnym, szkoleniowym, seminariów, konferencji i konkursów, imprez kulturalnych i sportowych oraz innych służących zwłaszcza promocji regionu i jego tożsamości, promocji działań podejmowanych przez Towarzystwo,
- współpracę i wymianę doświadczeń z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie celów Towarzystwa na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Władze Towarzystwa:
Katarzyna Grobelna – Prezes Zarządu; kontakt – tel. 62 722 74 53
Magdalena Pawlik – Z-ca Prezesa,
Joanna Pelikant - Skarbnik
Wyspy Oki
Wyspy Oki (Oki-shotō lub Oki-guntō) to archipelag położony w północno-wschodniej części Morza Japońskiego, oddalony o ok. 60 km na północ od regionu Chūgoku na Wyspie Honsiu. W skład archipelagu wchodzi 180 niezamieszkanych wysepek i 4 zamieszkane wyspy, m.in. Dōgo, na której położona jest miejscowość Okinoshima. Administracyjnie wyspy należą do okręgu Oki i wchodzą w skład podprefektury stanowiącej część Prefektury Shimane.
Lokalizacja Wysp Oki
Całkowita powierzchnia Wysp Oki wynosi 346,1 km2. Archipelag jest także granicą Parku Narodowego Daisen-Oki, w którego skład wchodzą określone tereny wszystkich czterech głównych wysp (Dōgo, Nishinoshima, Nakanoshima, Chiburijima), głównie wzdłuż linii wybrzeża. Wyspy mają wulkaniczne pochodzenie, a ich obecny kształt powstał w wyniku potężnych erupcji wulkanicznych ok. 5-6 mln lat temu oraz następujących po nich procesów erozji. Na wyspach Oki można zobaczyć jedną z najstarszych skał w Japonii (gnejs Oki).
W ostatnich latach Wyspy Oki przeżywają wzrost zainteresowania ze strony turystów zagranicznych. Coraz częściej przyjeżdżają tu mieszkańcy Francji, USA, Hong Kongu, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Większość turystów to osoby zainteresowane kajakarstwem, wędrówkami pieszymi, pływaniem lub po prostu chcące skosztować świeżych owoców morza i wołowiny z Oki. Coraz częściej pojawiają się także turyści, którzy pragną odkrywać zakątki Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki. Unikatowy i nie do końca zbadany archipelag został wpisany na listę Światowej Sieci Geoparków w 2013 roku.
Wyspy Oki mają wiele do zaoferowania pasjonatom pieszych wędrówek, biwaków, kajakarstwa morskiego, nurkowania, a także tym, którzy lubią jeździć na rowerze lub zwiedzać samochodem albo łódką. Malownicza sceneria, świeże owoce morza i bogata kultura Oki sprawiają, że wyspy są doskonałym miejscem dla osób szukających wewnętrznego spokoju i relaksu, a także dla tych którzy chcieliby poznać inne oblicze Japonii, z dala od zgiełku wielkich miast.
Nishinoshima Island
Wyspa Dogo i miasto Okinoshima
Wyspa Dōgo, na której położone jest miasto Okinoshima, leży ok. 80 km na północny-wschód od Półwyspu Shimane i jest największą wyspą w archipelagu Oki.
Dōgo jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, z nieregularnym kształtem zbliżonym do okręgu. Jej powierzchnia wynosi 242,95 km2, a obwód - 151 km. Około 80 % powierzchni wyspy to tereny zalesione.
Na wyspie znajdują się tereny górzyste o średniej wysokości ok. 500 m n.p.m. W górach swe źródła mają dwie rzeki: Yabigawa i Omosugawa. Najważniejszym i zarazem najwyższym wzniesieniem na wyspie jest góra Daimanji o wys. 608 m n.p.m.
Całe wybrzeże wyspy zaliczone jest do terytorium Parku Narodowego Daisen-Oki.
Widowiskowe scenerie na wyspach
Wyspy Oki znane są przede wszystkim ze swojego wyjątkowego krajobrazu. Zapierające dech w piersiach wybrzeża ujawniają wulkaniczne pochodzenie wysp tak, jak np. górujący na wyspie Nishinoshima klif Matengai lub czerwone pasmo Sekiheki (Czerwony Klif) na wyspie Chiburijima. Niesamowite krajobrazy wysp można podziwiać z licznych punktów widokowych.
Wyspa Nishinoshima
Stare rybackie wioski nadają niesamowitego uroku krajobrazowi wysp. Pozostałości po tętniących niegdyś życiem osadach portowych nadają miasteczku szczególnego wdzięku.
Wioski rybackie
Zwiedzając wyspy zauważymy ponad 100 unikatowych chramów, które świadczą o silnie zakorzenionych wierzeniach shinto (rdzenne wierzenia japońskie). Często są z nimi związane lokalne przekazy i legendy. Część z bardziej znanych chramów archipelagu znajdziemy na wyspie Dōgo, ale dwa bardzo ważne miejsca są też na wyspie Nishinoshima. Wędrując tam po okolicy portowej można zajść do chramu Yurahime, czy też po ponad dwugodzinnej pieszej wycieczce dojść do położonego na zboczu góry chramu Takuhi.
Wyspa Nishinoshima - Kapliczka Takuhi
Wyspa Wygnanych
Wyspy Oki były niegdyś miejscem wygnania japońskich arystokratów. Wiele chramów (wierzenia shinto), świątyń (buddyzm) i zabytków przypomina dziś o zesłańcach. Informacje na ten temat znajdziemy także w japońskiej literaturze. Zesłania na Oki są magnesem przyciągającym tu podróżników zza morza, interesujących się japońską historią. Największą ze znanych pamiątek po zesłańcach jest znajdujący się na wyspie Nakanoshima chram Oki dedykowany Cesarzowi Go-Toba, 82. władcy Japonii (panował w latach 1183-1198).
Rejsy widokowe
Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc wyspy Dōgo jest Rōsoku-jima (Wyspa Świeca).
Rosoku Jima - Wyspa Świeca
Jest to wysoka skała, która oświetlona przez zachodzące słońce wygląda w pewnym momencie jak płonąca świeca. Łodzie rejsowe wypływają z portu na krótko przed zachodem słońca, by zapewnić zwiedzającym jak najpiękniejszy widok.
Wyspa Świeca oglądana przez turystów z łódki wycieczkowej
Tradycje i festiwale
Wyspy Oki słyną z licznych unikalnych festiwali i tradycji, z których wiele nie zachowało się do dziś w innych częściach Japonii. Tutejsze osady są odseparowane od siebie przez górzysty teren, co przyczyniło się do przetrwania w nich dawnych zwyczajów.
Do najciekawszych wydarzeń archipelagu zalicza się: Turniej Sumo Wysp Oki, Sumo Byków Oki oraz antyczny taniec Renge-e-mai.
Turniej Sumo Wysp Oki przypomina, że tradycyjnie sumo było praktyką związaną z obrządkiem religijnym towarzyszącym wzniosłym okazjom. Zachowała się ona tylko na Wyspach Oki, a tradycyjne sumo jest do dziś bardzo ważne dla ich mieszkańców. Znane jest tutaj jako „ninjō sumo” inaczej „sumo życzliwości”. Turnieje te odbywają się rzadko, ale są warte szczególnej uwagi.
Do popularnych i regularnie powtarzanych wydarzeń należy Sumo Byków Oki. Pokazy potyczek byków odbywają się specjalnie dla turystów dwa razy dziennie i połączone są z krótkim wytłumaczeniem nt. historii i cech tego wydarzenia. Jest to jedna z nielicznych atrakcji, która wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca i jest płatna. Kilka razy w roku odbywają się też tradycyjne turnieje sumo byków organizowane przez lokalne chramy shintoistyczne. Odznaczają się one wyjątkową atmosferą. Podtrzymywanie ich tradycji jest bardzo ważne dla całej społeczności.
Co roku w dniu 21 kwietnia w świątyni Oki Kokubun-ji odbywa się pokaz antycznego tańca Renge-e-mai. Tancerze skrywają twarze za tradycyjnymi maskami. Wydarzenie odbywa się dla upamiętnienia japońskiego mnicha Kobo-Daishi, uczonego i artysty.
Renge-mai - Taniec Króla Smoków
Ciekawostką Wysp Oki są różne tradycyjne święta, podczas których uczestnicy noszą po ulicach mikoshi - przenośne kapliczki.
Wyspa Nakanoshima znana jest z Festiwalu Kinnya-Monya, który odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia. Zadaniem uczestników zabawy jest odtańczenie oryginalnego tańca przy użyciu łyżek do ryżu. O zwycięstwo rywalizują lokalne drużyny. Dodatkowa grupa jest zawsze tworzona z amatorów, obserwatorów, którzy chcieliby się przyłączyć do konkursu.
16 sierpnia każdego roku na wyspie Nishinoshima odbywa się festiwal Shāra-bune, podczas którego na wody zatoki wypuszcza się ręcznie robione duże łodzie. Wierzy się, że dusze przodków odprowadzane są na nich z powrotem do zaświatów po Festiwalu O-Bon, japońskim odpowiedniku Święta Zmarłych. Imponujące łodzie budowane są przez młodzież szkolną przy wsparciu dorosłych, ekspertów w ich tworzeniu.
Łodzie podczas festiwalu Shāra-bune
Co roku w chramie Tamawakasu-mikoto na wyspie Dōgo odbywa się jeden z największych festiwali Oki. Podczas tego niesamowitego wydarzenia do wejścia budynku chramu, w którym odbywają się modlitwy, przywożone są na grzbietach koni przedmioty symbolizujące bóstwa z lokalnych chramów. Następnie odbywa się popis łucznictwa konnego.
Klimat
Klimat wysp uwarunkowany jest geograficznym położeniem wysp na Morzu Japońskim i jest też zależny od ciepłego prądu Tsushima, który przepływa w ich pobliżu i nadaje Oki cieplejszy klimat. Różnica pomiędzy temperaturami powietrza w porze letniej i zimowej jest więc stosunkowo mała, z umiarkowaną, łagodną pogodą przez cały rok, za wyjątkiem okresu przedzimowego.
Geografia i geologia
Wyspy Oki należą do kontynentu eurazjatyckiego i są pozostałością po procesach formowania się morza marginalnego (morza przybrzeżnego) oraz silnych i gwałtownych procesów wulkanicznych. Połączenie tych dwóch procesów to ewenement na skalę światową.
Na wyspie zaobserwować można skały metamorficzne (np. gnejsy) oraz liczne skały wulkaniczne. Niektóre ze skał wulkanicznych wyróżniają się bardzo wysokim stężeniem alkaliów (roztworów wodorotlenków litowców i wapnia oraz węglanów), niespotykanym nigdzie indziej w Japonii. Bardzo ważny jest wyżej wymieniony gnejs – w Japonii można zobaczyć go na powierzchni ziemi tylko w dwóch miejscach, w centralnej Japonii w regionie Hida, oraz właśnie na Wyspach Oki. Jest to też skała, która jest dowodem, że zarówno Wyspy Oki, jak i cały Archipelag Japoński był w przeszłości częścią superkontynentu Pangea. Ze względu na silne fale i wiatry, intensywne są tutaj procesy erozyjne, które w dużym stopniu wpłynęły na wygląd wyspy, nadając jej wybrzeżom oryginalnego wyglądu, bogatego w jaskinie i klify.
Wyspa Chiburijima
Wyspa Nishinoshima - Klif Matengai
Tunele Fukuura
Flora i fauna
Na wyspie Dōgo zachowały się w bardzo dobrym stanie olbrzymie cedry japońskie (Cryptomeria japonica), w tym też takie których wiek wynosi po kilkaset lat. Trzy najstarsze mają 600, 800 i około 1700 lat. Wyjątkowo piękne są też tutejsze różaneczniki z jasno różowym kwieciem. W pełni rozkwitu można je podziwiać na początku maja. Wyjątkową cechą ekosystemu na Wyspach Oki jest też występowanie różnorodnych gatunków, zwykle rosnących w różnych środowiskach, tuż obok siebie. Przykładem mogą być orchidee nagoran (Phalaenopsis japonica) i róża pomarszczona (także „róża japońska”, Rosa rugosa) rosnące na Wyspach Oki tuż obok siebie. Zazwyczaj występują one w zupełnie innych środowiskach: orchidea w ciepłym klimacie na południu Japonii, a róża w chłodniejszym klimacie na północy kraju.
Fauna wysp jest bardzo bogata. Gatunki zwierząt spotykane w pozostałych częściach Japonii np.: niedźwiedzie, sarny, szopy-pracze i lisy, są tutaj niespotykane z powodu różnic środowiskowych spowodowanych izolacją wysp. Rekompensatą tego niedoboru jest występowanie tu unikatowych przedstawicieli fauny (gatunków endemicznych, niespotykanych nigdzie indziej), jak np. zająca z Oki, salamandry z Oki i ślimaka z Oki. Ten charakterystyczny i szczególny ekosystem przetrwał dzięki geograficznej izolacji wysp. Ochrona cennych okazów flory i fauny jest dla mieszkańców bardzo ważnym zadaniem.
Logo miasta Okinoshima
Podstawowym motywem logo miasta jest zewnętrzny krąg reprezentujący literę „O” na początku wyrazu „Okinoshima” oraz fale Morza Japońskiego. Biały okrąg oznacza blask miasta i jest skomponowany z dwoma falami, które delikatnie go owijają. Stanowi to obraz tętniącej życiem współpracy i ludzi wspierających się nawzajem. Kolory przywołują na myśl bogate cechy natury i ponadczasową historię. Całość streszcza w formie wizualnej koncept rozwoju społeczeństwa Okinoshimy.
Kwiat miasta Okinoshima – Oki Rododendron
Różanecznik z Oki jest odmianą Rhododenron degronianum i należy do rodziny wrzosowatych. Jest to endemiczny gatunek z małymi listkami i kwiatami w kolorze lekkiego różu. Mówi się o nim na Oki „królowa kwiatów” i jest znany wielu ludziom jako zwiastun nadejścia pełni wiosny.
Różanecznik z Oki
Drzewo miasta Okinoshima – cedr japoński
Cedr japoński (a właściwie kryptomeria japońska) jest wysokim, wiecznie zielonym drzewem z rodziny cyprysowatych. Naturalne lasy tych drzew zobaczyć można w okręgu Fuse, na wschodniej stronie wyspy. Cedr japoński jest drzewem wieloletnim, które dobrze rozwija się nawet w trudnych warunkach pogodowych (silne wiatry, opady śniegu). Charakter drzewa świetnie oddaje charakter miasta i godnie je reprezentuje.
Chichi-sugi - Japoński Cedr